Sy Montgomery “Dobra świnka, dobra” – między człowiekiem, a… świnią

Seria EKO Wydawnictwa Marginesy pokazuje historie niezwykłe – od legend i mitów na temat podwodnego miasta Encante, w którym żyją różowe delfiny, przybierające ludzką postać by uwodzić kobiety, poprzez wyprawę na oba bieguny i poznanie tamtejszej fauny i flory, zgłębienie życia trzmieli, aż po historię przyjaźni człowieka z wilkiem. Do tej pory ukazało się dziewięć cudownych, absolutnie wyjątkowych przyrodniczych opowieści, które zadowolą tak naukowca, jak i amatora, który zwierzęta obserwuje jedynie w miejskim ZOO, a z roślinami bliższy kontakt ma tylko poprzez swój balkon. Wśród nich pojawiła się historia Christophera Hogwooda, niezwykłej świnki, która udowadnia nam, że szczęścia nie trzeba szukać daleko. Że czasem i świński ryjek się do nas uśmiecha


Zwykło się mówić, że to pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – swe psie serce poświęca tylko jednej osobie, towarzyszy mu na każdym kroku i kocha tak samo, cokolwiek by się nie wydarzyło. Do tej listy dopisać możemy koty, które co prawda chodzą swoimi drogami i często są niewdzięczne, ale jednak uczucia – co z tego, że najczęściej samolubne – względem człowieka żywią. Wymieniać można by dalej – chomiki i papugi, gady, rybki, nawet konie… ale świnie?! No tak, każdy przyzna, że niemowlęta świnek wietnamskich mogą okazać się całkiem słodkie i urocze… ale kiedy osiągają wagę ponad dwustu kilogramów i szorują swoim obwisłym brzuchem po ziemi, ten czas znika… czyżby na pewno?
Sy Montgomery zdecydowanie bliżej do zwierząt, niż do ludzi. Jest nieustraszona i ciekawska świata, jej pomysły bywają absolutnie szalone, a miłość do świata bezgraniczna. To właśnie ta kobieta, która uważa, że „nie najgorzej byłoby zginąć w paszczy tygrysa”, powiedziała „tak!”, gdy lokalny farmer zapytał ją, czy zaopiekuje się małym prosiakiem. Christopher, nazwany tak na cześć angielskiego dyrygenta, od urodzenia był mniejszy od swojego rodzeństwa. Zaliczał się do cherlaków, które praktycznie nie miały szans na przeżycie. Żeby skrócić jego cierpienia właściciele kilka razy próbowali zabić go na kompostowniku w głębi gospodarstwa. Za każdym razem jednak, spoglądali w oczy prosiaka i odchodzili zrezygnowani. Jedyną deską ratunku była Sy. Tylko ona mogła go uratować.
Kiedy Chrisopher Hogwood przybył do nowego domu, obawiano się, że świnka za parę – najwyżej paręnaście dni – zdechnie, tymczasem on postanowił wszystkich zaskoczyć i szybko postawił się na nogi. Wciąż był mniejszy niż jego rówieśnicy, ale z czasem nabierał masy, rozkoszując się najznamienitszymi przysmakami z lokalnych restauracji. Z biegiem lat Christopher stał się lokalną atrakcją, gwiazdą miasteczka. Jego apetyt stał się taką sensacją, że ludzie z okolicznych miejscowości przybywali, by popatrzeć jak Chris rozkoszuje się tiramisu, lasagne czy truskawkami w czekoladzie, popijając wszystko piwem.
Przebywanie w obecności ogromnego prosiaka było dla Sy Montgomery nie tylko lekcją miłości i przyjaźni, ale również i naukowym doświadczeniem – autorka w końcu mogła oszacować wiek świni, o którym wiedziano niewiele, jako że zwierzęta te od zawsze przeznaczane były na ubój.
Christopher porwał wszystkich – był dobrą, łagodną świnką, kochającą drapanie po brzuchu i przebywanie z ludźmi. Za opiekę i dach nad głową odwdzięczył się wszystkim szczerą przyjaźnią.

Chris lubił się przytulać

„Dobra świnka, dobra!” to historia opisująca, jak jedno zwierzę może wpłynąć na życie człowieka i zmienić je – naturalnie w tym lepszym, pozytywnym kierunku! Pomiędzy opowieścią o Chrisie, poznajemy lepiej samą autorkę książek. Sy Montgomery opowiada nam o swoich troskach i dolach, problemach rodzinnych, braku akceptacji i trudzie codzienności. O tym, jak zwierzęta dały jej to, czego nie potrafiła dostać od ludzi.
To historia idealna na dwa letnie wieczory – bardzo ciepła, pozytywna, łatwa w odbiorze i przywracająca wiarę w świat.

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: