Pan Poeta “Wróbel co oćwierkał sąsiadów” – hałaśliwy ptak

Każdy z nas zna takiego sąsiada, któremu przeszkadza dosłownie wszystko. Plotkujesz na podwórku z przyjaciółką? Źle! Nucisz pod nosem, pieląc rabatkę? Źle! Śmiejesz się głośno, bo właśnie ktoś opowiedział Ci zabawny dowcip? Źle! Ptaki mieszkające na drzewie też miały takiego sąsiada, którego drażnił najcichszy wydawany przez nie odgłos…

Pan Wróbel pretensje miał do dzięcioła, bo stukał w drzewo. Słowika oskarżył o fałszowanie, a kruka o zbyt głośne krakanie. Kukułki denerwowały go swoimi pogaduszkami, a sowa nuceniem pod nosem. Do każdego więc podchodził i krzyczał, by się uciszyli, bo potrzebne mu cisza i spokój. Nie zorientował się, że sam, tym uspokajaniem każdego, był najgłośniejszy. Ptaki dzielnie znosiły marudnego sąsiada, ale w końcu przyleciał ten jeden, który uznał, że miarka się przebrała.

Sroka przy wszystkich upomniała wróbla, mówiąc mu, że jego zachowanie jest nieprawidłowe – to nieładnie krzyczeć na sąsiadów i każdego z nich oskarżać. To w końcu wspólne drzewo i każdy z nich ma do niego takie samo prawo, jak wróbel. Nikt nie może nikomu czegoś zabraniać, kierując się tylko i wyłącznie swoją wygodą – prawiła sroka. A zamiast zająć się marudzeniem i strofowaniem każdego, poleciła wróblowi, by sam zaczął ćwierkać.


„Wróbel, co oćwierkał sąsiadów, to kolejna książka Pana Poety, która bardzo przypadła nam do gustu. Zabawna, z morałem, wypełniona pięknymi ilustracjami bawi i uczy dzieci. Jeżeli nie znacie innych książek tego autora, serdecznie polecamy, by się z nimi zapoznać!

 

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: