Maurice Maeterlinck “Życie mrówek”

Książki Maurice’a Maeterlincka wydawane przez Wydawnictwo MG, to prawdziwe perełki nie tylko przez wzgląd na przepiękną ich formę, ale przede wszystkim z powodu ich treści. Ten kwiecisty, nieraz poetycki język doskonale oddaje hołd należny naturze i przybliża czytelnikom tajniki form życia.
Drugą część trylogii o owadach – pierwsza opowiada o pszczołach, a trzecia o termitach – poświęcona jest mrówkom, jednym z najbardziej ciekawych, a jednocześnie najbardziej niedocenianych stworzeń.

Mrówka – uosobienie szlachetności

Chociaż mrówka jest jedną z najbardziej miłosiernych i zdolnych do poświęceń stworzeń na ziemi, utarło się, że potrafi się zatracić w swojej samolubności i chytrości. Ta mała robotnica, nie odróżniająca się niczym od swoich sióstr, jest stworzeń, w którym Bóg stwarzając świat zamieścił najwięcej dobroci. Nie dość, że stara się być miłą i uczynną nawet dla intruzów w gnieździe, ostatkami swojego pokarmu żywi tych, którzy są jej katami. Ponadto mrówka opiekuje się rannym do chwili, aż nie będzie przekonana, że umarł – nawet jeżeli jego szanse na przeżycie są bliskie zeru.

Życie mrówek – rzeczpospolita matek

System wytworzony przez mrówki, zdaje się być doskonały, choć zupełnie obcy ludziom – to rzeczpospolita matek. Królowa zdolna jest poświęcić nie tylko własne życie, ale i życie swych larw, zapewniając przeżycie następnym pokoleniom. Nawet z urwanym odwłokiem, urwaną głową, mrówka będzie chronić swe jaja tak długo, aż nie zyska pełnej pewności, że są one bezpieczne.

Mrówka, choć rozmiary ma nikłe, jest też niezwykle wytrzymała – żyje jeszcze długo po odcięciu głowy, pragnie życia i desperacko walczy o każdą chwilę. Choć mała, nieznana jest jej natura słabeusza.

Książki Maurice’a Maeterlincka są prawdziwą ucztą literacką, bo najlepiej, najdokładniej pokazują otaczający nas świat. W bardzo drobiazgowy sposób belgijski filozof opisuje krok po kroku życie tych stworzeń, starając się je jednocześnie zrozumieć i zrozumienie to także zaszczepić w swych czytelnikach.
Ponadto forma wydawanych książek jest wręcz oszałamiająca – niemalże na każdej stronie znajdują się jakieś ilustracje, ryciny, co tylko wzbogaca umysł odbiorcy.

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: