Tove Jansson “Uczciwa oszustka” – o złodziejce z sumieniem

“Uczciwa oszustka” to kolejne dzieło Tove Jansson.

Niektóre książki mają to do siebie, że nawet, jeśli nie zerknęliśmy na nazwisko autora, żeby dowiedzieć się, kto je napisał, doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Tak właśnie jest z powieściami Tove Jansson – nie trzeba wiedzieć, że to właśnie Mama Muminków jest autorką książki – wyczujemy to zagłębiając się w powieść. Jej styl jest tak charakterystyczny, że nie sposób pomylić jej z nikim innym. Pisze prostym językiem, zawierając w nim jednocześnie mnóstwo emocji, aż kartki same stają się ciężkie od ogromu uczuć na nich zawartych.

„Uczciwa oszustka” to kolejna po „Lecie” wydana książka fińskiej autorki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia w przepięknej szacie graficznej.

Uczciwa oszustka pomaga mieszkańcom z ich wydatkami

Bohaterką powieści jest Katri Kling, która wraz z bratem zamieszkuje poddasze sklepu. Katri i Mats nie są za bardzo lubiani w mieście. Jego traktuje się z pobłażaniem, jak domowe zwierzątko, niezbyt jednak poważnie, od niej zaś ludzie stronią. Dziewczyna małomówna, uśmiechająca się z rzadka i chodząca przy nodze z ogromnym owczarkiem niemieckim, który nie ma imienia i nigdy nie szczeka, nie daje sąsiadom śmiałości, by pierwsi próbowali nawiązać z nią kontakt. Katri ma oczy żółte jak jej pies, tak samo mądre i przebiegłe, widzące więcej niż inni. Dziewczyna ma jedną niepodważalną zaletę – zna się na liczbach. Podsumowuje rachunki mieszkańców Västerby, przezornie ostrzega kto i na czym mógłby ich oszukać. To jej zamiłowanie do liczenia, kiedy zgrabnie dodaje jedną liczbę do drugiej powoduje, że dzieci nazywają ją „czarownicą”. Nie mają jednak na tyle odwagi, by powiedzieć jej to w twarz.

Zrealizować marzenie Matsa

Katri jest postacią skrytą i małomówną, a jedynym jej przyjacielem jest Mats. To dla niego poświęciła większą część swojego życia. Teraz ma tylko jedno marzenie, a właściwie cel, bo nie można rzecz, by osoba tak przyziemna mogła mieć marzenie… Chce spełnić to, o czym Mats śni po nocach i czyta w powieściach przygodowych. Chce mu podarować jego własną łódź. Aby tego dokonać sprytem wkrada się w życie Anny Aemelin i postanawia wykorzystać staruszkę do swoich celów.

Staruszka rysująca króliki

Aemelin jest znaną ilustratorką książek dla dzieci. To ona rysowała słynne króliki ubrane w kwiatki, znane całej Finlandii. Jej dom zwany jest w Västerby Króliczym Domem. Anna jest życzliwa i miła, odpisuje na wszystkie listy, nigdy nie myśli o nikim źle. A gdyby było jeszcze tego mało, ma dużo pieniędzy, które w ogóle nie są jej potrzebne, którymi gardzi…

“Uczciwa oszustka” – historia uniwersalna

Tove Jansson po raz kolejny szokuje czytelników zgrabnością stylu i opowieści. Stwarza historię na pozór bardzo zwykłą, która mogłaby się przydarzyć w jakimkolwiek mieście i komukolwiek. Opisuje ją jednak w taki sposób, że mimo iż cała książka liczy nieco ponad 200 stron, klimat zimnej, skrytej śniegiem i lodem Finlandii jest tutaj doskonale wyczuwalny. Do tego wszystkiego stwarza bohaterów z krwi i kości. Wśród nich zdecydowanie dominuje Katri – mądra niczym wilk, przebiegła jak kot i sprytna jak lis.

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: