Hylde, Ylva Ostby “Jak działa pamięć?” – poznaj jej tajemnice

Ile razy zdarzyło Wam się, że chcieliście coś opowiedzieć, jednak wybici z wątku, od razu zapominaliście, co to miało być? Albo inaczej: opisywaliście znajomemu jakiś przedmiot i brakowało Wam słowa. Mówiliście „mam to na końcu języka!”, ale mózg nie przychodził Wam z pomocą… Wstawaliście rano z łóżka, w głowie wciąż odtwarzając niesamowite sceny ze snu, ale gdy tylko stanęliście obok bliskiej Wam osoby, by o nim opowiedzieć, cały ten sen pryskał jak bańka mydlana? Powiedzmy sobie szczerze, komu z nas nie zdarzyło się zapomnieć o wejściu do sklepu w drodze po pracy albo o nauczeniu się na zbliżającą się klasówkę?

Poznaj tajemnice swojej pamięci

Nasza pamięć lubi płatać nam figle. Jest wstanie odtworzyć każde wydarzenie z ubiegłej minuty lub zapomnieć kompletnie o wszystkim, czego doświadczyliśmy. Przywołać absurdalne uczucie déjà vu lub pomylić fakty z dzieciństwa, bo przecież często tak bywa, że wydaje nam się, że coś zrobiliśmy, choć w rzeczywistości nigdy nie mieliśmy z tym do czynienia. Dlaczego pamięć jest tak zagadkowa i w codziennym życiu sprawia nam wiele problemów? Na te pytania próbują nam odpowiedzieć autorki książki „Jak działa pamięć?”, siostry Hilde Østby i Ylva Østby.

Historia hipokampu

A wszystko zaczęło się od hipokampu. Małego, podobnego do kiełbaski narządu, który odpowiada za to, jaka jest nasza pamięć. To właśnie dzięki niemu wiadomości z pamięci krótkotrwałej przenoszą się do pamięci długotrwałej. Hipokamp jest początkową stacją tej książki – punktem od którego autorki książki rozpoczynają swą podróż.  Na początku opowiadają fascynujące historie dwóch zupełnie skrajnych przypadków – osoby, która zapominała o wszystkim, co robiła i drugiej – osoby, która z kolei o wszystkich najdrobniejszych rzeczach pamiętała.

 

 

Jak działa pamięć – testy, quizy i wyzwania

Hilde i Ylva poświęciły się nie mało, żeby dotrzeć do sedna sprawy. Robiły testy pamięciowe z pomocą grupy nurków, by rozpoznać lepsze metody nauki. Rozmawiały z synestetą, śledczym z wydziału kryminalnego, śpiewakiem operowym, królową quizów, pisarką, noblistą, klimatologiem i blogerką. By sprawdzić, czy w sytuacji zagrożenia faktycznie całe życie przelatuje człowiekowi przed oczami, jedna z nich zdecydowała się nawet na skok ze spadochronem…

“Jak działa pamięć” to jedna z lepszych książek popularnonaukowych!

„Jak działa pamięć” to jedna z lepszych pozycji popularnonaukowych tego roku. Informacje w niej zwarte są podane w taki sposób, że jednocześnie interesują czytelnika i rozbudzają jego ciekawość. Warto dodać, że nie męczą też nadmiarem – a to ważny „złoty środek”, który nie każdy potrafi osiągnąć.
Autorki starają się prześledzić drogę zgłębiania tajemnic pamięci od samego początku (odkrycia hipokampu), aż po współczesność (umiejętność czytania w myślach za pomocą rezonansu magnetycznego). Szukają odpowiedzi. Czy możemy polegać na pamięci? Jak to się dzieje, że wspomnienia dzieci różnią się od wspomnień starszych? Czy można wytrenować pamięć? Jak żyć z traumatycznymi wspomnieniami – i jak żyć, będąc całkowicie pozbawionym wspomnień?

 

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: