13 ciekawostek o pisarzach #3

Była już część pierwsza i część druga. W sumie znalazłam dla Was aż 26 ciekawostek o pisarzach. Czas i na część trzecią, choć jestem pewna, że ten cykl jeszcze się pojawi. Wszak każda nowa książka obnaża przed nami nowe tajemnice i zaprasza do zwiedzenia nowego, fascynującego kraju… Dziś krócej, za to jeszcze ciekawiej… No to co? Nie ma co zwlekać, zaczynajmy! Czas zobaczyć, co tam w trawie piszczy Oto kolejne 13 ciekawostek o pisarzach

1. Winston Churchill zdobył nagrodę Nobla

Nie, wcale nie pokojową, choć tak właśnie mogłoby się wydawać (swoją drogą to bardzo dobre pytanie do “Milionerów”, bo strasznie podchwytliwe!). Wbrew pozorom nagrodzono go z dziedziny literatury w 1953 roku za sześciotomowe dzieło “Druga Wojna Światowa”.

2. Kim był Andrzej Jawień?

Wielu z Was to nazwisko może się kojarzyć z… absolutnie nikim. Jednak jeśli wymienię obok niego kolejne, Wasze zainteresowanie wzrośnie. Pod pseudonimem “Andrzej Jawień” ukrywał się Karol Wojtyła, który pisał do “Dzwoneczka” – dodatku wydawanego do “Dzwonu Niedzielnego”. Później, kiedy otrzymał święcenia kapłańskie, wciąż ukrywał się pod tym pseudonimem, bowiem kardynał Sapieha uważał, że księdzu nie wypada pisać wierszy pod swoim nazwiskiem.

3. Czesław Miłosz profesorem?

Nic bardziej trafnego! Choć w Polsce uznawany był za wroga ojczyzny, po wyjeździe z Francji i wyprowadzce do USA w 1960 roku, wykładał literaturę słowiańską na Berkeley i Harvardzie.

4. Lewis Caroll to wybitny matematyk

Autor “Alicji w Krainie Czarów” ukończył studia matematyczne na Oksfordzie. Szczególnie interesował się logiką i grami liczbowymi. Napisał około 250 prac związanych z matematyką, co daje prawie tuzin książek.

5. Kim był prawdziwy Kuba Rozpruwacz?

A skoro już przy Lewisie Carollu jesteśmy, to warto wspomnieć, że był on podejrzany o bycie mordercą! Lista osób podejrzanych o bycie Kubą Rozpruwaczem jest długa… znalazł się na niej również autor “Alicji”. Rozpruwacz i Caroll żyli w tym samym czasie – morderstwa miały miejsce w 1888 roku. Autor Richard Wallace wysunął teorię, że Lewis Caroll, po surowym religijnym wychowaniu i byciu zastraszanym w latach szkolnych, wyrósł na seryjnego mordercę. Większość teorii wywodzi się z tego, że Wallace przestawia literaturę Carolla jako “spowiedź”. Uważa się, że w swoich książkach zapisał kody i wskazówki odnoszące się do potencjalnych ofiar…

13 ciekawostek

6. Dumas wynajął ghost-writera

Aleksander Dumas znany jest głównie dzięki swojemu wielkiemu dziełu, noszącemu tytuł “Trzej Muszkieterowie”. Chyba każdy z nas zna Atosa, Portosa i Aramisa, prawda? Niewielu jednak wie, że aby napisać tę książkę, wynajął on ghost-writera, nie tak jeszcze popularnego w tamtych czasach…

7. “Alicja w Krainie Czarów” ocenzurowana!

Choć dla wielu europejskich dzieci bohaterka Alicja to przyjaciółka z dzieciństwa, a jej przygody zdumiewają i zachwycają, chińskie dzieci nie mogły się z nią poznać. Cenzura nie pozwoliła na wydanie książki, ponieważ nie spodobały im się mówiące zwierzęta…

8. Niepohamowana wena twórcza, czyli Caroll piszący po nocy i King oskarżony o wandalizm

Mieliście kiedyś tak, że nagle, niepohamowanie dopadła Was wena? Dwóch pisarzy dotknął ten problem dogłębnie – Lewis Caroll wynalazł dzięki temu urządzenie, pozwalające mu pisać po nocach (to między innymi on przysłużył się niewidzącym), a Stephen King został uznany za wandala, kiedy „napadł go twórczy szał” i zaczął pisać na czym popadnie w trakcie wizyty w księgarni w Australii.

9. Kto napisał pierwszą książkę na maszynie?

Mark Twain. Pierwszym dziełem, które ukazało się dzięki stworzeniu go na maszynie do pisania były “Przygody Tomka Sawyera”.

10. Jonathan Swift wyprzedził naukowców

W 1726 roku Jonathan Swift w “Podróżach Guliwera” opisał dwa księżyce Marsa, o których nie wspominał dotąd żaden z astronomów. Co ciekawe, podał dokładne ich rozmiary i orbity…

11. Interpunkcja to względnie młoda dziedzina…

Choć dziś nie wyobrażamy sobie czytania książki bez zachowania przez autora zasad interpunkcji (przecież wszystko tak diametralnie może zmienić sens!), przecinki zaczęto stosować dopiero na przełomie XV i XVI wieku. Zaś numeracja stron pojawiła się w wieku XVI.

12. Bestseller Wielkiej Brytanii

Jedyna książka, jaka może zyskać miano bestsellera WSZECH CZASÓW w Wielkiej Brytanii to… “Pięćdziesiąt twarzy Greya”… Jak nisko upadnie jeszcze nasze społeczeństwo?

13. Wzorowy czytelnik

Theodor Roosvelt mógłby konkurować z każdym z Was, że pozwolę sobie tak napisać Prezydent Stanów Zjednoczonych czytał codziennie jedną książkę w całości. Ciekawe ile książek przeczytał w życiu?

 

To co? Czekacie na kolejną odsłonę tego cyklu?

 

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: