Simona Kossak “Serce i pazur” – opowieści o uczuciach zwierząt

“Serce i pazur” to najnowsza książka Simony Kossak, wydana przez Wydawnictwo Marginesy.
Dotychczas czytałam dwie książki autorstwa zamieszkałej w Dziedzince Simony Kossak – ekscentryczki, która jadała obiad przy stole z dzikiem i bawiła się jak gdyby nigdy nic z rysiem. Tymi dwiema książkami były napisana z rozmachem „Saga Puszczy Białowieskiej” i druga, księga dziwów zatytułowana „O ziołach i zwierzętach”. Z początkiem marca tego roku dzięki uprzejmości Wydawnictwa Marginesy trafiła do mnie kolejna książka, poświęcona uczuciom zwierząt – „Serce i pazur”, która jest całkowicie inna, niż te dwie wyżej wymienione, z którymi miałam okazję zapoznać się wcześniej. Dlaczego?

Co opowie nam Simona Kossak?


Choć liczy sobie ponad 300 stron, „Serce i pazur” to tak naprawdę króciutka książeczka, której objętość na spół z tekstem zapełniają zdjęcia i ryciny. Simona Kossak płynnie przechodzi pomiędzy poruszanymi przez siebie wątkami i dzieli swoje przemyślenia na 8 części. Każda poświęcona jest osobnemu tematowi. Opisuje tu uczucia zwierząt takie jak szczęście, rozpacz lub strach. Ich zachowania, jak zabawę czy oszukiwanie, a także sposób ich życia i komunikowania się. Wielokrotnie uczucia i postawy zwierząt porównuje do zachowań ludzkich, jednocześnie usprawiedliwiając naszych braci mniejszych i potępiając złe zachowania człowieka.

Podobni do człowieka

Wiele poruszonych przez nią przykładów w istocie może znaleźć odzwierciedlenie w zachowaniu człowieka. Kłamstwo, znęcanie się, oszukiwanie, rozpacz, tęsknota, strach czy agresja nie są nam obce. „Serce i pazur” pokazuje, że nic w naturze nie dzieje się bez przyczyny. Chociaż zachowania zwierząt czasem mogą wydawać nam się dziwne i bezsensowne, tak naprawdę są powodowane określonymi pobudkami i motywami.

Jakich uczuć doświadczają zwierzęta?

Simona Kossak odpowiada na pytania takie jak: Czy słonie płaczą? Czy zwierzęta mogą czuć się upokorzone? Istnieje przyjaźń międzygatunkowa? Czy goryle płaczą ze wzruszenia? Czy można dogadać się ze swoim zwierzakiem domowym? Jak odczytywać zachowanie psa lub kota? Delfiny są mściwe? Czy zwierzęta odczuwają skruchę lub współczucie.

„Serce i pazur” jest książką, choć w swojej formie jest bardziej ustną opowieścią autorki. Czytając można sobie wyobrazić siedzącą gdzieś po blisku Simonę, która rozprawia o dziwach natury i dzikich zwierząt. Autorka przekazuje nam swoje subiektywne przemyślenia, podparte wieloma przykładami. Choć dla wielu osób życie emocjonalne zwierząt jest sprawą oczywistą, dla naukowców przez długi czas takie nie było – postępowania zwierząt starali się tłumaczyć w inny sposób. Simona Kossak wychodzi na przeciw tym mrzonkom i otwarcie mówi o tym, co każde bystrzejsze oko jest w stanie zauważyć (przy niewielkim wysiłku).
I tak, jak przez wiele lat słuchaczom Radia Białystok opowiadała o naturze, ucząc ich wrażliwości na los słabszy, tak teraz do ucha szepcze nam: „Spójrz, człowiek wcale nie jest taki wyjątkowy, za jakiego się uważa”!

Poznaj też inne książki Simony Kossak: KLIK

 

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: