Kaja Nordengen “Mózg ćwiczy” – jak wytrenować mózg?

“Mózg ćwiczy” to kolejna książka o mózgu norweskiej lekarki neurologii, tym razem jednak opisana z zupełnie innej perspektywy!
Ćwiczymy swoje ciało, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Wraz z Nowym Rokiem zaczynamy chodzić na siłownię. Podejmujemy postanowienia: by nie jeść słodyczy, pić więcej wody, biegać 3 razy w tygodniu. Jak długo trwamy w tym postanowieniu to już inna kwestia… Ciało jest dla nas ważne. Zły wygląd fizyczny albo motywuje nas do ruchu, albo wprawia w kompleksy. Chcemy zmian – dzięki nim czujemy się lepiej. Po lekturze książki “Mózg ćwiczy” zaczęłam się jednak zastanawiać nad inną kwestią. Czy kiedykolwiek zastanowiłeś się nad tym, w jakiej kondycji jest Twój mózg? Jeśli nie, to z pewnością nie jesteś jedyny.

Dlaczego warto ćwiczyć mózg?

W młodości trudno wyobrazić sobie starość. To osobna wyspa, do której powoli dryfujemy, jednak wciąż utrzymujemy na tyle bezpieczny dystans, że nie widzimy jej na horyzoncie. Choroby, pojawiające się w starczym wieku nas nie dotyczą. Ciężko nam wyobrazić sobie ich skutki, przewidzieć przyszłość. Myślimy, że nas to nie spotka. A może nawet nie dożyjemy takiego wieku? Dlatego jeżeli napiszę, że dzięki codziennym ćwiczeniom mózgu unikniesz demencji starczej, ten argument raczej Cię nie przekona. Ale co jeśli powiem o tym, co tu i teraz?

Czy wiesz, że dzięki codziennym ćwiczeniom mózgu będziesz mógł się szybciej skoncentrować? Z pewnością znasz to uczucie, gdy zaczynasz nową książkę i jeszcze nie do końca potrafisz utrzymać myśli przy zapisanych zdaniach. Ulatują gdzieś indziej – myślisz o ciężkim dniu w pracy albo czekającym Cię spotkaniu, ale jeszcze nie o książce… Czasem, gdy musisz nauczyć się na egzamin, myślisz o wszystkim, tylko nie o nauce. Kaja Nordengen zapewnia, że dzięki ćwiczeniom mózgu ten problem przestanie dla Ciebie istnieć. Przed wyjściem do sklepu robisz listę zakupów? A może chodzisz pomiędzy półkami i nie możesz sobie przypomnieć co jeszcze miałeś kupić? Masz problem z zapamiętywaniem imion? Uczysz się nowego języka, ale słówka szybko wylatują Ci z głowy? Ćwiczenie mózgu poprawi Twoją pamięć i zrobi z Ciebie mocarza!

Mózg ćwiczy

“Mózg ćwiczy”, czyli siłownia dla mózgu

“Mózg ćwiczy” jest siłownią dla mózgu. Książka zbudowana jest w większej mierze z zagadek logicznych i matematycznych. W wielu przypadkach trzeba się dłużej zastanowić nad odpowiedzią, podliczyć coś, rozrysować na kartce, przeanalizować. Kaja Nordengen starannie dobrała zadania względem poziomu ich trudności. Do każdej zagadki przypisane jest rozwiązanie, które pozwoli zweryfikować nasze odpowiedzi.
Co więcej, w książce pojawia się wyzwanie – 30-dniowy trening mózgu. Na każdy dzień przypisane jest inne zadanie, które należy wykonać. Niektóre z zadań są łatwiejsze, inne trudniejsze. Wśród nich znajdują się między innymi takie, jak: rozmawiaj cały dzień w obcym języku, myj zęby lewą (niewłaściwą) ręką, zsiądź z roweru po innej stronie, niż zwykle, zamień się obowiązkami z partnerem. Jeżeli więc nie wiesz, od czego zacząć, to wyzwanie stanowi dobry początek dla Twojego mózgu. Co więcej, każde zadanie jest starannie opisane – autorka wskazuje jaki wpływ ma ono na Twój mózg i co uzyskasz dzięki regularnemu wykonywaniu go.
Pojawia się też gratka dla fanów szachów. Nie od dziś wiadomo, że szachy to gra, wymagająca ogromnego skupienia i umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika. Kaja Nordengen analizuje różne położenia pionków na szachownicy i opowiada o tym, jak wyjść z danej sytuacji.

“Mózg ćwiczy” – nauka przez zabawę

“Mózg ćwiczy” to świetnie stworzona, bardzo ciekawa książka, która bawi i uczy. Rozwiązywanie zagadek logicznych jest nauką poprzez zabawę. Co więcej, autorka w bardzo obrazowy sposób pokazuje, jak ważne jest utrzymanie naszego mózgu w dobrej kondycji. Zanim przeczytałam tę książkę nie byłam świadoma tego, jak ważne jest stawianie swojemu mózgowi wyzwań. Pokonujmy ograniczenia nie tylko ciał, ale i mózgów!

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: