Jérémie Royer, Fabien Grolleau “Audubon. Na skrzydłach świata”

“Audubon. Na skrzydłach Świata” to niesamowita opowieść o sile pasji, szaleństwie i poświęceniu. Dzięki niezawodnemu Wydawnictwu Marginesy możemy poznać historię jednego z najsłynniejszych ornitologów. I to w niesamowitej formie – “Audubon” to przepięknie ilustrowany komiks, nad którym nie sposób się nie zachwycać.

“Audobon. Na skrzydłach świata” – czyli pasja silniejsza niż wszystko inne

Na początku XIX wieku James Audubon wyrusza w niesamowitą podróż. Chce zobaczyć i namalować wszystkie ptaki Ameryki. Nie wie, kiedy wróci z ornitologicznej wyprawy. Zostawia w domu ciężarną żonę, nie mając pojęcia, czy jeszcze kiedyś ją zobaczy…

Audubon. Na skrzydłach świata

Zabiera ze sobą jedynie przyrządy malarskie, broń i asystenta. W jego szaleńczej wyprawie nic nie jest w stanie mu przeszkodzić – ani potworne sztormy, ani dzikie zwierzęta, ani niebezpieczni ludzie. Audubon prze do przodu pełen werwy i zapału do pracy. Nie spocznie dopóki nie zobaczy ich wszystkich. Wszystkich ptaków Ameryki.

 

Arcydzieło historii naturalnej i sztuki

Owocem szaleńczej eskapady Audubona jest album, który został uznany za arcydzieło historii naturalnej i sztuki. W swoim dziele Audubon zawarł aż 435 akwareli, przedstawiających widziane przez niego ptaki Ameryki Północnej. Choć z początku do jego malarstwa odnoszono się sceptycznie – uważano, że jest zbyt naturalistyczne – Audubon został doceniony. Dziś zachowało się jedynie kilka sztuk stworzonej przez niego księgi. W 2010 roku jeden z egzemplarzy w wielkości 99 na 65 centymetrów osiągnął na aukcji zawrotną cenę 11,5 miliona dolarów. Do dziś jest to najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za książkę.

Pasja czy szaleństwo?

Historia Audubona z jednej strony fascynuje, z drugiej przeraża. Czy człowiek, ogarnięty taką obsesją na punkcie spełnienia swojego marzenia nie jest szaleńcem? Audubon zaryzykował wszystko: na szali postawił nie tylko swoją rodzinę, ale i własne życie. Był gotów oddać wszystko w zamian za jedno…
To niesamowita opowieść o człowieku nie znającym granic, o marzeniu, które wzbiło się do góry jak ptak, aż w końcu o samym badaczu, który poszedł w ślady Ikara. Czy cena, którą musiał zapłacić za spełnienie swojego marzenia nie była zbyt wygórowaną?
“Audubon. Na skrzydłach świata” opowiada o losach największego badacza natury historii w prosty, lecz dosadny sposób. Książka stworzona według jego zapisków zapada w pamięci.

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: