AJ Dungo “Fale” – surferska powieść o miłości i życiu

“Fale” to komiks, na który czekałam ze zniecierpliwieniem od kiedy tylko zobaczyłam, że się ukazał. To przepiękna opowieść o dwóch najważniejszych sprawach w życiu autora: surfingowi i miłości. Przenosi nas w inny świat, pokazuje inną rzeczywistość, przygotowuje nas na wręcz oniryczne doznania. Oparta na faktach, magiczna, wrażliwa.

“Fale” – opowieść o surfingu i miłości

“Fale” to komiks oparty na faktach. AJ Dungo obiecał Kristen, że kiedyś opowie ich historię. Tak też czyni – rysuje ją i zaledwie kilkoma słowami zawartymi na kartce przekazuje ogrom uczuć, jakie towarzyszą tej historii.

Poznali się, gdy oboje byli jeszcze nastolatkami podczas szkolnej dyskoteki. Ich uczucie kiełkowało powoli. Przez bardzo długi okres była susza, by dopiero po ulewnym deszczu mogła wzbić się ku niebu…

Kristen była zwykłą-niezwykłą nastolatką. Jej wzorem do naśladowania był brat. Od najmłodszych lat chciała robić wszystko to, co on. Chodziła jego krokiem, słuchała jego muzyki, ubierała się w jego stylu. W końcu też nauczyła się surfować i stało się to sensem jej życia, jednak nie na długo…

Fale

Życie płata figle

Choć Kristen była niezwykła, życie jej nie oszczędziło. Choroba zabrała jej pasję, lecz nie zdołała odebrać jej siły walki i chęci do życia. Mimo przeciwności losu Kristen wciąż starała się pozostać sobą – radosną, pełną życia dziewczyną. U jej boku kroczył wspaniały chłopak, który wspierał ją we wszystkim. Autor tej opowieści.

“Fale” – mistrzostwo wizualne

“Fale” to przepięknie wydana powieść graficzna. Od ilustracji zdobiących jej strony ciężko oderwać wzrok. AJ Dungo oddał wspaniały hołd ukochanej, nie zapominając, by opowiedzieć o jej pasji. Wszak bez niej nie byłoby Kristen. Surfing pozwolił przetrwać jej najtrudniejsze chwile w życiu, wspominać to, co było dobre i z godnością stawić czoła śmiertelnej chorobie.
Doskonałym posunięciem jest to, że ta miłosna, smutna historia (rysowana na niebiesko) jest przeplatana z historią surfingu (rysowaną na delikatny pomarańczowy kolor). Dzięki temu polski czytelnik, któremu daleko to kultury surfingu może dowiedzieć o korzeniach tego sportu, ewolucji, najważniejszy postaciach, a przede wszystkim o tym, że surfing to nie tylko sport, lecz styl życia… Autor pozwala nam zaobserwować rozwój Hawajów – od miejsca zamieszkanego przez tubylców, po bardzo rozwiniętą miejscowość turystyczną, stanowiącą osobną popkulturę.

Choć “Fale” to debiut AJ Dungo, to wspaniała książka, która opowiada niepowtarzalną historię. Jestem pewna, że wzruszy Wasze serca, jak morskie fale.

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: