Smutek ściska mi gardło… Lato to moja ulubiona pora roku. Ta, na którą czekam zawsze z utęsknieniem. Do której odliczam dni… Tymczasem ze smutkiem muszę przyznać, że choć ciepłe dni jeszcze nas rozpieszczają, to już ostatnie letnie promienie słońca, ostatnie letnie kwiaty, letnie zachody słońca. Gdy przyjdzie jesień nic już nie będzie takie samo.
A jakie książki będziemy czytać we wrześniu? Wszak co innego, jak nie dobra literatura, ma nam osłodzić czas pożegnania z latem?

Jerzy Pilch “Widok z mojego boksu”

Widok z mojego boksu - Jerzy Pilch | okładkaPilch o literackim Krakowie, przyjaciołach, „Tygodniku Powszechnym” i oczywiście sobie samym

Pilch jest młodym redaktorem, w zespole „Tygodnika Powszechnego” odpowiada za pocztę literacką, ma wyłapywać talenty. Jednocześnie podgląda i portretuje wszystko i wszystkich wkoło – jego boks, oddzielony ścianką kącik z biurkiem, ulokowany jest naprzeciw wejścia. Wielcy bohaterowie okazują się tu bardzo ludzcy: mądry Turowicz czyta kryminały i pali ekstra mocne, ksiądz Tischner soczyście przeklina, Kornel Filipowicz delektuje się rozpuszczalną Neską… Pod pióro pisarza wpadają nobliści, legendarni redaktorzy i całkiem znani przyjaciele.
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 16 września 2019 r.
Cena: 39,90 zł

 

Charlotte Malterre-Barthes, Zosia Dzierżawska “Eileen Gray. Dom pod słońcem”

Rok 1924, południe Francji. Rozpoczyna się budowa położonej nad morzem willi. Niespełna 100 lat później budynek nazwany E-1027 uznawany jest za kamień milowy projektowania, a jego autorka, Eileen Gray, za pionierkę modernistycznego designu i architektury.

To podczas szalonych lat 20. w Paryżu prace Gray osiągnęły niespotykany wcześniej poziom innowacji. Dążenie do tworzenia sztuki, która będzie jednocześnie funkcjonalna i zmysłowa zaprowadziło ją do stworzenia niezwykłego domu, najodważniejszego dzieła w jej karierze.

Jednak życie w cieniu męskich współpracowników i konflikt z legendarnym Le Corbusierem nieomal doprowadziły do całkowitego wymazania Gray z kart historii architektury.

Komiks polskiej rysowniczki Zosi Dzierżawskiej i francuskiej architektki Charlotte Malterre-Barthes przybliża życie i dzieło tej niezwykłej artystki – prawdziwej wizjonerki, która nie idąc na kompromisy zawsze szukała artystycznej doskonałości.
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 25 września 2019 r.
Cena: 59, 90 zł

Dziś skromnie, bo przedstawiam Wam tylko dwie książki, ale nic innego nie wpadło mi w oko Może Wy podrzucicie coś, co Wam się spodobało?

Z pozdrowieniami,
Kasia

 

Share: