Fiodor Dostojewski “Gracz” – opowieść o hazardzie

“Gracz” jest jedną z najbardziej znanych powieści Dostojewskiego. Czytałam ją jeszcze w liceum, wówczas, kiedy zachwycałam się każdym dziełem pisarza. Miałam takie ambicje, by w rok przeczytać wszystkie jego książki. Oczywiście parę z nich mam do nadrobienia i widnieją u mnie na półce pod statusem “do przeczytania”.
Nie od dziś wiadomo, że Dostojewski sam był uzależniony od hazardu. “Gracz” został przez niego napisany w miesiąc, a za honorarium zdobyte dzięki tej książce Dostojewski mógł spłacić swoje długi.

“Gracz”- opowieść o samym Dostojewskim?

Anna Dostojewska w swoich dziennikach niejednokrotnie wspominała uzależnienie męża. Pisała, że padał jej do stóp, całował po dłoniach i obiecywał, że się odegra. Wracał później bez jednego grosza oznajmiając, że przegrał wszystko, co miał. Podobnie zachowuje się główny bohater “Gracza” i tym samym narrator powieści. Wpada w ten wir, który ciągnie go do gry. To jego nałóg i uzależnienie. Nie potrafi przestać, powiedzieć “stop”, odejść od stołu z ruletką. I nawet, gdy wygrał już ogromną sumę pieniędzy, wciąż chce więcej, co w końcu prowadzi go do upadku.

Grze jednak zawdzięcza dużo, uważając, że niejednokrotnie uratowała go od skrajnego ubóstwa. Mając ostatnią monetę w kieszeni, narrator postanawia zaryzykować i zagrać. Gdy wygrywa, czuje, że ruletka jest znów po jego stronie. To błędny labirynt, z którego nie ma wyjścia.

Gracz

Ruletenbrug – miejsce upadku, czy miejsce zwycięstwa?

Akcja powieści dzieje się w fikcyjnym miejscu zwanym Ruletenburgiem. Oprócz narratora na kartach powieści pojawiają się również inni bohaterowie. Warto tu wspomnieć, że hazard nie jest jedynym uzależnieniem narratora. Żywi on również gorące uczucia do Poliny, córki generała. O jej względy zabiegają jednak również inni mężczyźni, co daje się bohaterowi we znaki. Życie kręci się tu wokół pieniędzy. Wiadomością, którą oczekuje generał, jest śmierć babki, która pozostawi mu spadek. Jakże wielkie jest jego zdziwienie, gdy ta sama przybywa do Ruletenburgu i próbuje swoich sił w ruletce…

 

Mistrz opowiadań

Dostojewski jest mistrzem opowieści. Wciąga czytelnika w ten fikcyjny świat, jak nikt inny. Z precyzją kreuje każdego bohatera i nadaje mu cechy tak prawdziwe i tak ludzkie, że aż przerażające. Jego bohaterowie są wyniośli, fałszywi, żałośni, stanowczy. Aż ciężko uwierzyć w to, że to tylko fikcyjne postaci…

Czytając “Gracza” można lepiej poznać samego autora. Dostojewski tym samym wykreował świetny obraz społeczeństwa swoich czasów. Bo choć głównymi bohaterami są tu Rosjanie, prztyczka w nos daje również Polakom, Francuzom i Anglikom.

Z pozdrowieniami,
Kasia

 

Share: