Lydia Kang, Nade Pedersen “Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny”

“Szarlatani” to opowieść o najbardziej dziwacznych pomysłach w dziejach medycyny. W niejeden z nich wprost nie mogłam uwierzyć, dziwiąc się, że ludzie mieli aż tak wiele wyobraźni, by na nie wpaść. Książka Lydii Kang i Nade Pederson udowadnia, że człowiek od zawsze był gotów zrobić wszystko, aby być pięknym i nieśmiertelnym.

“Szarlatani” – medyczne porady dla odważnych

Nieważne, jaka dolegliwość uprzykrza Ci życie, w “Szarlatanach” znajdziesz na nią sposób.

  • Dokucza Ci krwotok z nosa? Jako tamponu użyj trochę zeskrobanego ze starej czaszki, znalezionej gdzieś w lesie, mchu.
  • Od długiego czasu staracie się z partnerem o dziecko, ale próby kończą się niepowodzeniem? Nic łatwiejszego! Poproś go o kilka klapsów w pośladki, a problem z pewnością zniknie. Boli Cię gardło? Przystaw sobie do migdałka kilka pijawek.
  • Chcesz się skutecznie zabezpieczyć przed upojną nocą z ukochanym? Powieś sobie na szyi spreparowane łasicze jądra.
  • Cierpisz na histerię, a może depresję? Pozwól komuś doświadczonemu przeciąć sobie żyłę i upuścić tyle krwi, aż nie będziesz mieć sił, by zaprzątać sobie głowę “humorami”. Podobno sprawdza się też głodówka i “masaż genitalny”.

Jak widać, jakakolwiek nie byłaby natura problemy pacjenta, szybko znaleziono na nią sposób.

Książka podzielona jest na 5 rozdziałów, z których każdy dotyka innej dziedziny szarlataństwa: eksperymentów z pierwiastkami, narkotykami, prowizorycznymi operacjami i zabiegami, leczeniem zwłokami oraz zwierzętami, a także elektrycznością i wodą.

Szarlatani na miarę dzisiejszych czasów?

Choć metody “leczenia”, które poznajemy w książce niejednokrotnie przyprawiają o gęsią skórkę, są wciąż stosowane do dzisiejszego dnia! Doskonałym przykładem mogą być przecież elektrowstrząsy, których używa się, aby pobudzić serce do życia… Pijawki, choć dla niektórych obrzydliwe, wciąż cieszą się dużą popularnością w medycynie. Do połowy XX wieku regularnie były przeprowadzane zabiegi lobotomii, które miały leczyć osoby chore psychicznie, opóźnione w rozwoju lub cierpiące na depresję. Wierzono również w lecznice działania tytoniu, który był nieustannie reklamowany przez amerykańskich lekarzy. W Indiach do dziś można kupić tytoniową pastę do zębów…

Czytając “Szarlatanów” z jednej strony można się dziwić, jak owe metody mogły byś stosowane, by leczyć ludzi, lecz z drugiej strony można również się zastanowić, czy podobnych i równie brutalnych nie stosujemy dziś?

Znalezione obrazy dla zapytania lobotomiaMedycyna dla odważnych

Metody opisane w książce zdumiewają, ale nie polecam wypróbowywać ich w domu. Historia medycyny posiada swoje dobre i złe strony, a w tej pozycji są opisane zdecydowanie te gorsze… Pomyślcie tylko: robienie dżemu z krwi? Albo peklowanie na sucho kawałków ciała rudego wisielca? Być może żyjący przed nami ludzie faktycznie nie mieli pojęcia o medycynie, ale wyobraźni im nie brakowało, to trzeba przyznać.

“Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny” to niesamowita książka, która przypadnie do gustu każdemu, kto choć odrobinę jest ciekawy świata i nie boi się rzeczy obrzydliwych i osobliwych… Najmocniejszą stroną tej książki jest zdecydowanie mnogość odniesień do rzeczywistości, a także poruszanie tak ciekawych tematów, jak wstydliwego sekretu rodziny Kennedych. Mnogość ciekawostek, wielość opisów i wyjaśnień, a także jej forma graficzna sprawiają, że to książka, obok której nie można przejść obojętnie! To taka książka, w której spodoba Wam się absolutnie wszystko. Co więcej, będziecie chcieli jeszcze, i jeszcze… i jeszcze!

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: