R.H. Epstein “Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko”

“Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko” to najnowsza popularnonaukowa książka Wydawnictwa Marginesy. Niesamowita podróż wgłąb ludzkiego ciała, zaczynająca się od prostych pytań: skąd się wzięły hormony? Dlaczego kontrolują całe nasze życie? Choć wciąż wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, hormony wpływają między innymi na zdrowy sen, metabolizm, układ odpornościowy i udane życie seksualne. A to zaledwie początek, bowiem kontrolują… w zasadzie wszystko. Jaka jest ich historia? Kto pierwszy zdefiniował pojęcie “hormon” i zastosował terapię hormonalną? Jaką drogę jako ludzkość musieliśmy przejść, by być w tym miejscu, co teraz?

Pobudzeni – co musimy wiedzieć o hormonach?

Tytuł może wydawać się nieco zwodniczy, bowiem “pobudzenie” może wskazywać na nadmiar jakiś hormonów w naszym organizmie. Tymczasem większość przypadków opisanych w książce dotyczy ich braku. Poruszane są tu między innymi zagadnienia braku hormonów wzrostu, co pchało najbardziej gorliwych rodziców do wydobywania przysadek mózgowych z martwych ciał, a następnie przekazywania ich lekarzom, by Ci, zrobili z nich lekarstwo; mniejszej ilości estrogenu czy też testosteronu, co wpływa na kształtowanie się płci, tożsamości i samoświadomości płciowej; czy też stosowania wazektomii, jako skutecznej terapii na zwiększenie libido i odmłodzenie mężczyzn.

Książka składa się z 15 rozdziałów, z których każdy dotyka innego tematu. Oprócz omawianych przypadków różnych osób – jak między innymi Grubej Panny Młodej, która umarła przez otyłość – i fascynujących eksperymentów medycznych dokonywanych od XIX wieku, aż do teraz, książka uświadamia, jak ważne są hormony w codziennym funkcjonowaniu. To fascynująca praca, która zabiera nas w podróż aż do XIX wieku, by pokazać, jak powstała endokrynologia – nauka o hormonach.

Człowiek zawładnięty przez hormony

“Pobudzeni” to rzeczowa opowieść o tym, że ludzie są zaledwie marionetkami, w “rękach” hormonów. To adrenalina, estrogen, okscytocyna czy kortyzon władają całym naszym codziennym życiem. To przez hormony jesteśmy szczęśliwy, smutni, pobudzeni, zmęczeni czy nawet… zdolni do zabójstwa! To ich nadmiar lub brak decyduje o tym, jak funkcjonujemy w społeczeństwie, w związkach, jakie mamy samopoczucie. Ogromną zaletą tej książki jest poruszenie tematów tak aktualnych i wciąż trudnych – jednym z nich jest menopauza, drugim zmiana płci. To terminy ogólnie znane, ale wciąż uważane za tabu. Randi Hutter Epstein przedstawia je obiektywnie i naukowo.
Autorka podaje mnóstwo przykładów, przytacza sytuacje prawdziwych ludzi, podaje wiele nazwisk, które wprowadzają nas w temat endokrynologii. To bardzo ciekawa rzecz, którą czyta się niemalże jednym tchem. Dzięki tej książce dowiadujemy się co nieco o samych sobie.

 

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: