G. Small, G.Vorgan “Spod kozetki. O pewnym psychiatrze i jego najdziwniejszych przypadkach”

“Spod kozetki. O pewnym psychiatrze i jego najdziwniejszych przypadkach” to jedna z najlepszych zapowiedzi literackich początku roku 2020. Wydawnictwo Marginesy idealnie trafiło w mój gust czytelniczy, wydając tę popularnonaukową perełkę. W końcu życie bywa na tyle przewrotne, że ostatecznie każdy z nas może trafić na kozetkę. Nieustanne zmęczenie, stres, życie w ciągłym biegu i zapominanie o regularnych badaniach sprzyjają rozwojowi fobii, manii i chorób psychicznych.
Jakie były najdziwniejsze przypadki doktora Gary’ego Smalla?

Spod kozetki – opowieść o zwykłych ludziach

“Spod kozetki” to książka, która powstała w wyniku długoletniej pracy Gary’ego Smalla jako lekarza psychiatry. Biorąc tę książkę do ręki spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Byłam przekonana, że autor książki opowie czytelnikom o przypadkach zaawansowanych chorób psychicznych swoich pacjentów – takich, o jakich słuchamy ze zgrozą. Tymczasem osób, które proszą go o pomoc, nie zdołalibyśmy wytknąć palcem. To ludzie tacy sami jak my – przepracowani, zmęczeni, nie potrafiący sobie poradzić z kłopotami małżeńskimi lub traumą z dzieciństwa. Tym bardziej powoduje to, że książka jest poruszająca. W pewnym momencie swojego życia każdy z nas może potrzebować takiej pomocy…

Spod kozetkiChoroba psychiczna, czyli właściwie co?

Choć o chorobach psychicznych słyszeliście z pewnością wiele, mało kto wie, jakie formy mogą one przybierać. Choroba psychiczna to nic innego, jak zaburzenie w odbieraniu rzeczywistości, które prowadzi do dziwacznych zachowań. Gary Small na przestrzeni swojej wieloletniej pracy spotkał wielu z pozoru normalnych ludzi. Po poznaniu ich głębiej okazało się, jakie problemy skrywają. Do bohaterów tej książki należy między innymi mężczyzna, który marzył o amputowaniu swojej ręki – czuł, że jest jest ona nie na miejscu i nie powinna należeć do niego. Był tak bardzo skrępowany obecnością kończyny, że notorycznie ją ranił. Doktor Small opowiada również o skrajnym przypadku agorafobii, gdzie wejście do przedpokoju w swoim domu, przyprawiało pacjenta o panikę. O kobiecie, która była zdania, że lekarz odbył z nią stosunek płciowy przez kontakt wzrokowy. O mężczyźnie, którego dręczył nawracający koszmar z Pinokio w roli głównej.

Psychiatra, który widział już wszystko?

Gary Small niewątpliwie może pochwalić się ogromnym doświadczeniem i osiągnięciami w dziedzinie psychiatry. Zaryzykuję jednak stwierdzenie, że nie raz jeszcze może poczuć się zaskoczony. Choć jest psychiatrą z zawodu, niejednokrotnie był dla swoich przyjaciół również najlepszym przyjacielem, który pomógł im stanąć na nogi, a także życiowym mentorem.

“Spod kozetki” to książka, która nie tylko opowiada o dziwnych przypadkach chorób psychicznych, ale również pokazuje, co może spotkać każdego z nas. Jeśli dalej mi nie wierzycie, wystarczy, że wspomnę o chorobie Alzheimera. Po raz kolejny trafne okazuje się stwierdzenie, jako że “choroba nie wybiera”.

Z drugiej strony są to opowieści niepozbawione humoru i ciekawej refleksji. Książka warta przeczytania, ponieważ pozwala nam spojrzeć na świat z szerszej perspektywy. Takich opowieści nigdy za wiele!

 

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: