Jean-Marc Rochette “Wilk” – gdy człowiek styka się z naturą

“Wilk” to kolejny komiks Wydawnictwa Marginesy, który skupia się wokół tematu obcowania człowieka z naturą. Bardzo podobały mi się z tej serii komiksy “Audubon. Na skrzydłach świata” oraz “Darwin. Jedyna taka podróż”. “Wilk” dotyka jednak innej tematyki – tutaj człowiek nie zachwyca się potęgą i różnorodnością natury. Z tytułowym wilkiem postanawia walczyć. Aż do ostatniej kropli krwi.

“Wilk” – opowieść o starciu człowieka z potężną naturą

Wilk

Akcja powieści rozgrywa się w samym sercu alpejskiej doliny Vénéon. Bohaterów jest dwóch: człowiek i wilk. Zbliża ich środowisko, w którym żyją, dzieli sposób tego życia. Dla człowieka najważniejsze jest bezpieczeństwo jego stada. Gdy wiosną wychodzi z owcami w góry, mimowolnie naraża je na ataki drapieżników. Jednym z nich są oczywiście wilki, które wygłodniałe po zimie szukają pożywienia. Widząc owce pasące się w stadzie, wilk myśli tylko o tym, jak przyjemnie będzie zanurzyć pysk w ciepłej krwi… Padają pierwsze strzały. Umiera stara wilczyca, a młody wilczek, który jej towarzyszył, żyje odtąd chęcią zemsty i pomszczenia swojej matki.

Najgłośniejsza komiksowa premiera roku 2019 we Francji

WilkW “Wilku” Jean-Marc Rochette daje upust swojej fascynacji naturą i górami. Choć komiks nie jest obszerny, pokazuje życie w Alpach od tej najprawdziwszej strony. Autor przede wszystkim podkreśla ich surowość, dostojność, obojętność wobec cierpienia. Człowiek jest niczym w porównaniu z taką potęgą. Autor pokazuje konflikt dwóch stron, które walczą o przetrwanie.

Wydanie “Wilka” było komiksowym wydarzeniem roku we Francji oraz otrzymał nominację do prestiżowej nagrody za najlepszy komiks roku przyznawanej przez sieć FNAC.

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: