Arnold Lobel “Mała świnka” – opowieść o małej, niemądrej śwince

Jakże żałuję, że nie poznałam bajek dla dzieci Arnolda Lobela, kiedy sama byłam mała… To takie przepiękne opowieści, które bawią, uczą, a jednocześnie można je odczytywać na wiele sposobów. To nie tylko uczta dla najmłodszych, ale i dorosłych, którzy im te bajki czytają.

Na blogu miałam okazję opowiedzieć Wam już wcześniej o “Mysich bajeczkach” na dobranoc i “Mysich przysmakach“. Tym razem przyszedł czas na opowieść o małej śwince.

Mała nieroztropna świnka

Kolejną bohaterką bajeczki Arnolda Lobela jest mała świnka. Mieszka ona w chlewiku na farmie. Ma cudownych właścicieli, którzy kochają ją bardziej, niż jakiekolwiek inne stworzenie, troszczą się o nią i bardzo o nią dbają. Mała świnka ma ogromny apetyt i bardzo lubi jeść. Lubi też spać, ale najbardziej na świecie kocha – jak to świnka – tarzać się w przyjemnym, ciepłym i miękkim błotku!

Pewnego razu gospodyni wpada w szał sprzątania… Nie wystarcza jej czysta kuchnia i lśniący salon. Postanawia dokładnie i sumiennie wyczyścić wszystko, co wpadnie w jej ręce – również małą świnkę. Szoruje ją szczotką i mydłem, aż świnka cała lśni! Gospodyni sprząta również podwórko – czyści chlewik, przycina trawkę, aż w końcu postanawia pozbyć się dużej kałuży błotka, które to mała świnka tak bardzo kochała!

Dla małej świnki to cios prosto w serce. Postanawia odejść z farmy i poszukać miejsca, gdzie znów mogłaby się cieszyć przyjemnym, miękkim błotkiem. Mała świnka jeszcze nie wie, co spotka ją po drodze…

Bajka z morałem

“Mała świnka” Arnolda Lobela to bajeczka nie z jednym, ale nawet kilkoma morałami! Pokazuje dzieciom, że nigdy nie powinno się porzucać tych, których się kocha i którzy są dla nas dobrzy. Powinno się dbać o uczucia innych ludzi i przejmować się nimi tak bardzo, jak swoimi własnymi. Przyszłość jest wielką niewiadomą, a wędrówka zawsze dostarcza wielu pytań. Co może nas spotkać, gdy wyruszymy przed siebie? Czyż czasem nie lepiej doceniać jest to, co się ma i co jest pewne? A przede wszystkim: czyż nie warto rozmawiać z bliskimi o tym, co dla nas ważne, pokazywać im swoich potrzeb? “Mała świnka” uczy wrażliwości na innych – tak samo ludzi, jak i zwierzęta.

Jeśli jeszcze nie poznaliście bajek Arnolda Lobela, koniecznie sięgnijcie po “Małą świnkę”. Jeśli zaś jego twórczość jest Wam znana, zapewniam, że i ta opowieść Was zachwyci!

Z pozdrowieniami,
Kasia

 

Share: