Clive D. L. Wynne “Pies jest miłością. Dlaczego i jak Twój pies Cię kocha”

“Pies jest miłością” to nie tylko tytuł książki, o której zamierzam Wam dziś opowiedzieć, ale i stwierdzenie, pod którym podpisze się każdy szczęśliwy właściciel psa. A właściwie opiekun, bo nie lubię słowa “właściciel”. W końcu pies nie jest własnością, a przyjacielem.

Psy to zwierzęta, które towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Jeśli sam nie mieszkasz z jednym z tych czworonogów, z pewnością spotykasz je codziennie – na ulicy, w parku, u przyjaciół. Psy to najbardziej społeczne istoty, jakie znamy, najbardziej towarzyskie i najchętniej wybierane przez ludzi, jako ich towarzysze. Czy wiesz, dlaczego i jak kocha Cię Twój pies? Zachęcam do przeczytania tej recenzji, a następnie sięgnięcia po książkę, by dowiedzieć się nieco więcej!

Pies jest miłościąPies jest miłością

Autorem książki jest Clive D. L. Wynne – kynolog, psi behawiorysta oraz założyciel Canine Science Collaboratory na Uniwersytecie Stanowym Arizony. Któż lepiej mógłby powiedzieć nam o uczuciach i zachowaniach psów, niż człowiek, który prawie całe swoje życie poświęcił na ich obserwację?
Wydaje się oczywiste, że Twój pies Cię kocha, jest Ci wdzięczny i pragnie się Tobą opiekować. Ale czy wiesz, jak okazuje Ci te uczucia? Czy kiedykolwiek pomyślałeś o tym, że wchodzenie do łóżka i umieszczanie się w Twoich nogach nie jest psim pragnieniem wygody, ale właśnie okazaniem przywiązania? Czy potrafisz rozpoznać po jego minach, kiedy czuje się rozczarowany, zły, przerażony, a kiedy szczęśliwy?

Clive D. L. Wynne wyróżnia się pionierskim podejściem do badań nad psami – z jednej strony nie chce ich zbytnio antropomorfizować i stara się wyjaśniać wszelkie psie zachowania naukowa, z drugiej zaś strony nie ma wątpliwości co do szczerości ich uczuć. Pokazuje, że to właśnie miłość jest najważniejsza w relacji człowieka z tym czworonożnym przyjacielem.

Jeśli masz psa – przeczytaj

Poważnie! Polecam tę książkę wszystkim, którzy opiekują się psem. Ja niestety psa nie mam. Kiedyś miałam psią przyjaciółkę, która choć była miniaturką pudelka, była moją bohaterką – najodważniejszą psinką, jaką znałam. Obecnie posiadam kota, który no cóż… mówiąc wprost nie zawsze okazuje mi swoją miłość. W zasadzie to w ogóle jej nie okazuje. Wracając do psów – jestem zdania, że osoby, które mieszkają z psami lub się nimi opiekują nauczą się bardzo wiele z tej książki oraz dowiedzą się nowych rzeczy. Uwielbiam takie pozycje popularnonaukowe, gdzie opisanych jest mnóstwo eksperymentów. I ta książka właśnie taka jest. Dzięki niej dowiecie się jak to naprawdę było z tym słynnym eksperymentem Pawłowa z dzwonkiem, ile wspólnego ma pies z wilkami oraz, na przykład, jak wpływa na niego życie w zamknięciu (np. w schronisku lub w mieszkaniu, w którym nie ma Cię 9 godzin każdego dnia!).
Dzięki książce “Pies jest miłością” poznacie swojego przyjaciela bardziej, lepiej go zrozumiecie oraz dowiecie się, jak okazuje Wam swoje uczucia i jak powinniście wtedy postąpić. Doświadczając tego cudu, jakim jest jego bezgraniczna i ufna miłość – jesteście mu to winni! Udanej lektury!

 

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: