Box Brown “Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę” – historia używki

“Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę” to była dla mnie lektura obowiązkowa, po obejrzeniu seriali o najsłynniejszych baronach narkotykowych. Choć w temat zaczęłam wgłębiać się od “Narcos”, przedstawiającego historię kokainowego króla Escobara, zobaczyłam też “Narcos. Meksyk” oraz “El Chapo”, gdzie przedstawiono historię marihuany. Seriale oczywiście polecam, a książkę? Zapraszam do przeczytania recenzji!

Trawka“Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę”

Marihuana to używka, która od zawsze budziła kontrowersje. Towarzyszyła ludzkości od zarania dziejów, co tylko przyczyniło się stworzeniu wielu mitów i legend na jej temat. Po dziś pojawiają się skrajne opinie, a ludzie zadają sobie pytania – czy bardziej porównywać ją do papierosa, który pozwala się odstresować i zwolnić, czy narkotyków, które mogą prowadzić do poważnych skutków i negatywnie wpływają na ludzki organizm? Marihuana to temat rzeka. W komiksie Boxa Browna została przedstawiona historia jej delegalizacji.

Czarno-białe proste obrazki mają za zadanie skupienie uwagi czytelnika na samej treści. Jest to historia używki w pigułce. Solidna dawka wiedzy, którą czerpiemy strona po stronie. Poznajemy czasy, w których marihuana miała się świetnie i była powszechnie używana, aż po te, kiedy sprowadzano ją do miana diabelskiego środka, powodującego krwawe mordy rodziny i upadek człowieka. Przez cały ten czas bito się z myślami: czy jest to element religijnych rytuałów, lekarstwo, środek odurzający czy groźny narkotyk?

Trawka – najbardziej zmitologizowana używka w historii ludzkości!

Marihuana została przywieziona na amerykański kontynent w 1519 roku przez konkwistadorów. Jej hodowla była łatwa i pozwalała osiągnąć wysokie zyski dzięki sprzedaży w Europie. Wkrótce jednak wymknęła się spod kontroli, bowiem rdzenna ludność zaczęła ją stosować jako używkę. W XX wieku pojawiła się również w Ameryce – w tym punkcie zaczyna się dopiero historia, o której opowiada komiks. To właśnie wtedy zaczęto postrzegać ją jako niebezpieczną.

“Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę” to oparty na faktach komiks, który spodoba się nie tylko propagatorom tej używki, ale i jej przeciwnikom. Przedstawia bowiem mnóstwo informacji i zdarzeń, które wydarzyły się naprawdę. To podróż w czasie, która pokazuje nam, jak bardzo zmieniło się postrzeganie tej jednej “rzeczy” przez ludzi – jaki wpływ miały na to czas, i miejsce.

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: