Kamil Janicki “Seryjni mordercy II RP. “Będzie wam u mnie jak w raju””

Seryjni mordercy od zawsze wywoływali w ludziach zarówno strach, jak i fascynację, dziwne zainteresowanie. Z jednej strony nikt nie chciałby spotkać ich na swojej drodze, ale z drugiej… każdy próbował zrozumieć “dlaczego” i niejednokrotnie do zasłyszanej opowieści dodawał swoje trzy grosze. Na ich temat powstało mnóstwo filmów oraz książek, niejednokrotnie sami sięgamy po kryminały, gdzie są ich głównymi bohaterami. Lubimy ich, współczujemy im, życzymy kary lub nawet śmierci. Jednak morderstwa to rzeczywistość, która nas otacza. W Polsce z rąk drugiego człowieka ginie około 500 osób rocznie. Dzisiejszy wpis poświęcam zatem książce o seryjnych mordercach II Rzeczypospolitej Polskiej – “będzie Wam u mnie jak w raju”.

Będzie wam u mnie jak w raju

seryjni mordercyTo opowieść dla ludzi o mocnych nerwach. Na kartach tej książki nie spotkacie banalnych opowieści, jakich wiele – zabójstwach w wyniku kłótni, zazdrości czy dokonanych jako skutek uboczny upojenia alkoholowego. Historie przedstawione przez Kamila Janickiego przerażają. Jego książka wypełnia lukę, jaką mamy w swojej znajomości historii II RP. Kraj, który dopiero co podniósł się po zaborach, nie był w żadnym stopniu idealny. Organy prawa nie funkcjonowały sprawnie, a tę ułomność wykorzystywali przestępcy. Autor skupia się na kilku “bohaterach”, próbując przedstawić ich czytelnikowi jak najrzetelniej. Przytacza tym samym zapiski z gazet, notatki z sal sądowych, a także dzieli się własnymi domysłami.

Te dawne postaci – już dawno przecież spoczywające pod ziemią – odrysowane są tak wyraźnie, że wydaje się, jakby miały zaraz wyjść z pomiędzy stron książki i zamieszkać wśród nas. To ludzie-upiory, prawdziwi seryjni mordercy: fabrykantka aniołów, trudniąca się mordowaniem nowonarodzonych dzieci, wampir  z Łodzi, pożerający części ciał swoich ofiar, wampir z Łowicza, zabijający młode kobiety w akcie zemsty, małżeństwo, zabijające dla zysku. To opowieść o kraju smutnym i złym, w którym nikt nie mógł czuć się bezpiecznie.

Rozdział dotyczący zabójstw dzieci szczególnie dotyka i daje się we znaki podczas czytania. Niejednokrotnie odkładałam książkę na później, chcąc odpocząć od tych makabrycznych informacji. W przedwojennej Polsce żyły osoby, trudniące się zabijaniem noworodków. Chwaliły się, że od podjęcia tej pracy pozbawiają życia średnio od 1 do 2 dzieci tygodniowo.

Nie tylko morderstwa

Choć przedstawione nader realistycznie – jakby działy się tuż obok nas, a nie blisko 100 lat temu – książka Janickiego nie opowiada tylko o zbrodniach. Na marginesie autor przemyca nam kulturę przedwojennej Polski, opowiada o reakcjach na zbrodnie i skali ich akceptowalności przez społeczeństwo. Oddaje żywe zainteresowanie, jakim społeczeństwo darzyło każdy proces i chęć przedstawienia każdej zbrodni w jak najbardziej okrutny sposób. Dzięki temu dowiemy się, jak żyli ludzie, ile zarabiali i czym się motywowali, dokonując rabunków czy nawet zabójstw. Choć zbrodnie te są okrutne, niejednokrotnie rysują nam obraz smutnych i skrzywdzonych ludzi. To hołd złożony ofiarom tych najgłośniejszych spraw.

Dodatkowo do każdego rozdziału dołączone są zdjęcia, podkreślające autentyczność opowieści. Dzięki temu czytelnik może się w niej jeszcze mocniej zanurzyć i poczuć przebiegające po skórze dreszcze. Po przeczytaniu tej książki nic nie będzie już takie samo. Już nigdy nie spojrzę na II RP w ten sam sposób.

Sensacja i reportaż

To książka, która zadowoli zarówno fanów reportaży, jak i powieści sensacyjnych. Seryjni mordercy to temat, który zawsze wzbudza zainteresowanie. Nie sposób przejść obok niej obojętnie, a gdy już raz pozna się historie przedstawione na jej kartach, będą one za nami chodzić jak cień, wyskakując z ukrycia w najmniej odpowiednim momencie. I choć po objętości książki sądziłam, że zapewne będę odczuwać niedosyt, muszę przyznać, że bardzo się myliłam. Cztery przedstawione historie wystarczają aż nadto. Tym bardziej, że przytoczone zostały w bardzo drobiazgowy sposób, z odnotowaniem każdego najmniejszego szczegółu.
“Seryjny mordercy II RP. Będzie wam u mnie jak w raju” to książka godna polecenia na długie, jesienne wieczory.

Z pozdrowieniami,
Kasia

 

Share: