Roy Jacobsen “Oczy z Rigela” – norweska powieść drogi

“Oczy z Rigela” to nowość z księgarni Tania Książka i tym samym ostatnia część sagi rodziny Barrøy. Po “Niewidzialnym” i “Białym morzu” nadszedł czas na dokończenie historii. Co odróżnia tę część od poprzednich, to ruch. Jest to powieść drogi – melancholijna, nostalgiczna, mozolna, momentami trudna, ale warta wysiłku. Fani dwóch poprzednich części z pewnością poczują się usatysfakcjonowani.

Ingrid wyrusza w drogę

Oczy z RigelaGłówną bohaterką powieści jest Ingrid. Czytelnik poznaje ją w momencie, gdy przygotowuje się do podróży – podróży swojego życia. Wojna minęła – czas iść. Wyrusza śladem ukochanego, próbując podsycać żar swoich marzeń i jednocześnie nie potrafiąc ugasić swojej tęsknoty. Zatrzymuje się u nieznajomych osób, prosi o miejsce do spania i przy okazji pyta o Rosjanina, który ostatniej zimy mógł tędy uciekać. Natyka się na różnych ludzi – tych dobrych, którzy ugaszczają ją, odejmując sobie od ust, by nasycić strudzoną kobietę, i tych złych, próbujących oszukać. Większość z nich woli jednak myśleć. Wojna się skończyła, a więc lepiej nie rozpamiętywać dawnych spraw…

Ingrid towarzyszy córeczka, dlatego też podróż ta staje się jeszcze bardziej wyjątkową. Ingrid przekracza granice swoich możliwości, na własnej skórze doświadcza trudów wędrówki. Odczuwa śmiertelne zmęczenie, ale jednocześnie nie czuje nic – chce iść do przodu, bo ma w końcu cel…

Roy Jacobsen zawiera w tej książce opis przejmującego smutku, ale jednocześnie w magiczny sposób czyni ją momentami zabawną, kojącą i uspokajającą. Łapie momenty w słowa. Z tych zwyczajnych sytuacji tworzy coś wyjątkowego, co zapiera dech w piersiach.

“Oczy z Rigela” – norweska powieść drogi

Bardzo lubię literaturę skandynawską – ten mroźny klimat bezlitosnej Północy. Tam wszystko wydaje się inne – bardziej wyraźne, bardziej namacalne. Ludzie są wytrwalsi i bardziej uparci. Pewni swego, dążący do tego, co sobie wyznaczyli. Nie znający wymówek i nie mający litości nawet dla siebie samych… Taką właśnie jawi mi się główna bohaterka tej sagi – Ingrid. Niepozorna kobieta – trochę zagubiona, wręcz zdesperowana – postanawia poznać prawdę i wyruszyć śladem “męża”. Jest pewna, że dopnie swego, dlatego kroczy do przodu bez względu na przeszkody, które co rusz napotyka. To, że jest zdana tylko na siebie wydaje się pestką. Podróżuje przecież z maleńkim dzieckiem, całkowicie jeszcze uzależnionym od matki.

“Oczy z Rigela” to smutna i melancholijna historia. W niektórych momentach wręcz brutalna i przejmująco smutna. Pod tą powłoką znajduje się jednak historia pełna nadziei – opowieść o miłości, poświęceniu i pragnieniu drugiego człowieka. Jeśli macie na nią chętkę, zamówicie “Oczy z Rigela” w księgarni internetowej TaniaKsiążka.

Z pozdrowieniami,
Kasia

 

Share: