David Barrie “Supernawigatorzy. Jak zwierzęta odnajdują drogę?”

“Supernawigatorzy. Jak zwierzęta odnajdują drogę?” to kolejna popularnonaukowa pozycja, która zachwyci wszystkich fanów książek przyrodniczych. Pamiętam ten okres, kiedy książek z nurtu EKO na rynku było zdecydowanie za dużo. Wydawnictwa wykorzystały moment, kiedy panowała moda na takie książki i prześcigały się w wydawaniu kolejnych tytułów. Teraz pojawia się ich znacznie mniej i łatwiej jest zwrócić uwagę na te naprawdę wyjątkowe pozycje. Dlatego dziś opowiem Wam o “Supernawigatorach” –  tym razem bierzemy pod lupę umiejętności nawigacyjne zwierząt. Dowiemy się: w jaki sposób żuk gnojak toczy kulę po prostej linii, jak udaje się ptakom odnaleźć swoje gniazdo po przemierzeniu tysięcy mil i jak wykorzystać pole magnetyczne Ziemi do odnalezienia drogi do domu. Jesteście ciekawi? Przeczytajcie recenzję!

“Supernawigatorzy” – książka popularnonaukowa, ale nie tylko!

SupernawigatorzyJuż na samym początku warto wspomnieć o tym, że David Barrie doskonale potrafi utrzymać zainteresowanie swojego czytelnika aż do ostatniej strony. To popularnonaukowa książka, która dostarcza nie tylko faktów i wiedzy na temat umiejętności nawigacyjnych zwierząt, ale przemyca nam również różne ciekawostki i anegdoty. W przypadku książek popularnonaukowych bardzo ważne jest, by były one napisane prostym językiem, trafiającym do każdego czytelnika. W końcu taka lektura ma być nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim pożyteczna – po jej przeczytaniu powinno nam zostać w głowie sporo informacji.

David Barrie potrafi wprawić czytelnika w zachwyt nad umiejętnościami opisywanych przez niego zwierząt.

  • Zwykły żuk gnojak, do którego raczej nie pałamy sympatią i w codziennym życiu wydaje nam się nieciekawym stworzeniem, tutaj pokazuje się z zupełnie innej strony. Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób toczy swoją kulkę w prostej linii i nie zbacza z kursu? Czy wiedzieliście, że wykorzystuje do tego Drogę Mleczną?
  • Ćmy są raczej irytujące i wydają się głupie, kiedy wpadłszy nocą do naszej sypialni lecą w kierunku palącej się żarówki. Czy wiedzieliście, że potrafią odnaleźć drogę, wykorzystując do tego pole magnetyczne Ziemi?
  • Ptaki – o nich można by opowiadać długo! Jestem ich ogromną fanką. Jak to możliwe, że po długiej podróży trafiają zawsze na – kolejno: odpowiedni kontynent, do konkretnego państwa, miasta, aż w końcu gniazda?

Wydawać by się mogło, że o świecie, w którym żyjemy wiemy już wszystko. Że odkryliśmy wszystkie karty i poznaliśmy nawet te najskrytsze tajemnice. Tymczasem jeden dzień z życia zwykłej mrówki pokazuje nam, jacy jesteśmy malutcy.

Czy warto czytać książki o przyrodzie?

David Barrie po raz kolejny udowadnia mi, że warto sięgać po książki popularnonaukowe – szczególnie te o przyrodzie. W codziennym zabieganiu nie zwracamy dostatecznej uwagi na rzeczy wokół nas. Widzimy mrówki na ziemi, taszczące coś do mrowiska, ptaki na drzewach, wyśpiewujące swoje trele, czy nawet żółwie w oceanie, jeśli dane nam było zapuścić się tak daleko na wakacje. Nie wiemy jednak, jak wspaniałe tajemnice skrywają przed nami te cudowne stworzenia. To właśnie “Supernawigatorzy” je przed nami odkrywają. Gwarantuję, że dzięki tej książce już nigdy nie spojrzycie na świat w ten sam sposób!

To jednocześnie książka, którą dobrze będzie się czytać w rodzinnym gronie. Zasiądźcie przy kominku i razem udajcie się w tę niesamowitą podróż do świata zwierząt. Udanej lektury!

 

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: