Jola Richter-Magnuszewska “Dzika książka o dzikach”

“Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły! Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo zaraz zmyka!” – kto z nas nie cytował tego wierszyka w dzieciństwie?

“Dzika książka o dzikach” wprowadza dzieci w niesamowity świat zwierząt, które choć niezwykle popularne w naszym kraju, są bardzo mało znane! Odczarowuje poniekąd te stworzenia, pozwalając je lepiej poznać i zrozumieć. Przedstawia zarówno współczesnego dzika, jak i opowiada o jego historii. Jesteście ciekawi? To dobrze się składa, bo to książka warta uwagi!

Dzika książka o dzikach

Dzika książka o dzikachJola Richter-Magnuszewska na co dzień mieszka w pobliżu lasu. To z pewnością stało się inspiracją do stworzenia “Dzikiej książki” – przeznaczonej dla najmłodszych opowieści o dzikach. Jakże się cieszę, że powstają takie pozycje! To książka dla dzieci, która dostarcza rozrywki i zabawy, ale jednocześnie pozwalająca wyciągnąć nowe informacje i nauczyć się czegoś ciekawego! Dodatkowo rodzic, który będzie tę książkę czytał ze swoją pociechą, nie zazna nudy. Sporo przedstawionych tu informacji okazało się ciekawych również dla mnie.

Piękne ilustracje zgłębiają ciekawość dziecka, każąc odwiedzać kolejne strony i poznawać tajemnice dzikiej natury.

Dzięki tej lekturze poznacie odpowiedzi na takie pytania, jak:

  • Co robią dziki za dnia i nocy?
  • Jak wygląda ich codzienne życie?
  • Jaki mają stosunek do innych zwierząt w lesie?
  • Dlaczego wszystkie dziki śpią w jednym leśnym “łóżku”?
  • Jaki rytuał odprawiają, przed przystąpieniem do walki?
  • Kim jest locha i jaką pozycję pełni w stadzie?
  • Jak wyglądają inne dziki świata i czym różnią się od polskich dzików?

 

Dzika książka dla dzikich dzieci

“Dzika książka o dzikach” to również książka dla dzikich dzieci – ciekawych, chcących poznawać świat, takich, których wszędzie jest pełno.

Ogromną zaletą “Dzikiej książki o dzikach” jest przedstawienie różnych gatunków dzików – dzieci podróżują nie tylko po polskich lasach, ale przenoszą się również do innych krajów, a nawet na inne kontynenty. To pozwala im poznać różnorodność świata i gatunku.

Choć dziki w polskiej kulturze nie budzą pozytywnych skojarzeń – w końcu są wielkie, włochate i niebezpieczne – tutaj mogą wydawać się przyjazne. Autorka przedstawia dziczą rodzinę – tłumaczy pozycje poszczególnych osobników ich zadania i obowiązki. Wyjaśnia dzieciom, w jaki sposób odnoszą się do nich inne dziki z rodziny i jakie zasady obowiązują w stadzie.

Dzika książka o dzikach Dzika książka o dzikach

Mój egzemplarz “Dzikiej książki o dzikach” trafi do chrześniaków – to tak świetna rzecz, że nie mogę się doczekać, by wspólnie z nimi udać się w dziką przygodę
Jeśli lubisz udawać się ze swoim maluchem w książkowe podróże – te daleki i bliższe – sprawdź również inne książki dla dzieci w popularnej księgarni TaniaKsiążka.pl! 

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: