Elif Shafak “10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie”

“10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” to nowość z księgarni Tania Książka i tym samym tytuł, który mocno mnie zaintrygował. Nigdy wcześniej nie czytałam nic autorstwa Elif Shafak, a dzięki Orhanowi Pamukowi bardzo polubiłam klimat Turcji w powieści.

Tequila Leila nie żyje. Jej ciało jest martwe, ale mózg jeszcze walczy – pracuje. Wraz z każdą kolejną minutą wspomina swoje życie – zdarzenia, smaki, zapachy oraz ludzi, których poznała. To, czego doświadczyła.

Czy wystarczy 10 minut i 38 sekund, aby opowiedzieć całe życie?

10 minut i 38 sekund

10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecieLeila ma tylko 10 minut i 38 sekund na to, aby udać się w podróż przez swoje życie. W tym czasie, kiedy ciało jest już martwe, mózg jeszcze pracuje. Każdy rozdział to jej wspomnienie – odpowiadają one kolejno minutom, a następnie – gdy czasu jest co raz mniej – sekundom. Rozpoczynamy chronologicznie: od narodzin, poprzez okres dorastania, dojrzewania aż po sam koniec, czyli śmierć.

Tuż po narodzinach Leila staje się córką swojej ciotki. Zmuszona do oddania jej drugiej (a właściwie pierwszej) żonie swojego męża, matka Leili zrozpaczona popada w obłęd. W końcu wszyscy zakładają, że młoda druga żona urodzi swemu mężowi jeszcze wielu synów, a oddanie pierwszego dziecka nie powinno sprawić jej zawodu. W końcu Leila wychowywać się będzie w tym samym domu, lecz u boku innej matki…
Początek życia dziewczynki naznaczony jest zatem w kłamstwie – i tak już będzie aż do końca opowieści. Tequila Leila żyła na krawędzi – balansując pomiędzy wygodną prawdą, a bezpiecznym kłamstwem.

Traumatyczne przeżycia z rodzinnego domu zmuszają ją do ucieczki, gdy jest jeszcze nastolatką. Ale czy w obcym i ogromnym Stambule czeka ją coś lepszego? Czy Leila dostanie szansę od życia, by stać się kimś więcej, czy zginie niezauważona pośród tłumu?

Warto dodać, że ta opowieść nie byłaby tym samym, gdy Elif Shafak nie powołała do życia jej przyjaciół – odmieńców: Nostalgię Nalan, Hollywood Humeyrę, Zaynab122 czy chłopca, który nosił przydomek Sabotaż Sin.

Najlepsza powieść Elif Shafak?

“10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” zostało okrzyknięte najlepszą powieścią Elif Shafak. Tym samym trafiło na listę książek nominowanych do Nagrody Bookera. Nie dziwi mnie ten wybór, bowiem to powieść, w której każdy element idealnie się ze sobą łączy. Chciałabym mieć możliwość, by zapomnieć fabułę tej książki i móc przeczytać ją jeszcze raz – tutaj każde zdanie wydaje się być doskonałe.

Powołana przez autorkę do życia Tequila Leila to kolejna mocna kobieca postać w literaturze – taka, jakich nam brakuje. Wyrazista i godna zapamiętania. Z jednej strony bardzo kobieca, a więc i delikatna, z drugiej – gotowa walczyć o swoje życie i brać sprawy w swoje ręce. Doświadczona przez los, skrzywdzona przez życie.

Nie bez powodu wspomniałam we wstępie o Orhanie Pamuku. Ci z Was, którzy mieli okazję czytać “Nazywam się czerwień” z pewnością zauważą kilka wspólnych punktów – ostatecznie bohater Pamuka również jest martwy i zabiera nas w podróż przez swoje życie…

“10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” to książka, którą można czytać wyłącznie dla rozrywki, ale i przeznaczona dla tych czytelników, którzy stawiają na bardziej ambitną literaturę. Jest po prostu świetna!

Książka dostępna na: https://www.taniaksiazka.pl/

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: