Michelle Harrison “Odrobina czarów” – magiczna opowieść

“Odrobina czarów” to przeznaczona dla młodszych czytelników opowieść o starej mapie, tajemniczej wyspie, legendzie szeptanej przez najstarszych mieszkańców wioski i… zaginionej siostrze! To okraszona magią powieść przygodowa, w której nie brak fantastycznych wątków. Bohaterkami są trzy niezastąpione siostry: Fliss, Charlie oraz Betty. Jedno jest pewne – z nimi nie będziecie się nudzić!

Ci z Was, którzy regularnie obserwują moje konta na Facebooku oraz Instagramie wiedzą, że ostatnio coraz chętniej sięgam po książki dla dzieci. W końcu któż powiedział, że literaturę dziecięcą lub młodzieżową należy czytać tylko i wyłącznie w młodym wieku?! Jedną z ostatnich książek – kultowych z resztą – po jakie sięgnęłam, był Harry Potter. Przede mną jeszcze obowiązkowa lektura “Ani z Zielonego Wzgórza” oraz “Jeżycjady”. Teraz jednak czas na “Odrobinę czarów” – zapraszam do przeczytania recenzji!

“Odrobina czarów” – trzy siostry i nieznajoma dziewczynka

Odrobina czarówFliss, Betty i Charlie to trzy siostry, które mimo iż zupełnie od siebie różne, nie wyobrażają sobie bez siebie życia. Fliss jest najstarszą z sióstr i posiadającą zarazem największy urok osobisty, lecz najmniej rozwagi. Charlie to sześciolatka, która w kieszeni ukrywa szczura tak, aby babcia się o nim nie dowiedziała. Charakteryzuje ją spryt i przebiegłość. Betty to ta “środkowa” – najmądrzejsza i najodważniejsza z całej trójki. Dziewczynki prowadzą razem z babcią i tatą starą knajpkę zwaną Kieszenią Kłusownika. Żmudna codzienność w ponurym miejscu, jakim jest Wronoskał, zmusza ich jednak do poszukiwania innego życia. Wszyscy marzą o sprzedaży gospody i rozpoczęciu nowego etapu swojego życia – szalonej, wakacyjnej przygody.

Pewnego dnia Charlie i Betty znajdują przed wejściem do gospody ukrywającą się dziewczynkę. To uciekinierka z więzienia, której ojciec został skazany za zabójstwo. Błądka pragnie udowodnić niewinność taty i ocalić go przed ścięciem. Jednak jak to często w życiu bywa – wszystko idzie zupełnie nie tak, jak powinno. Strażnicy poszukujący zbiegłej dziewczynki mylą ją z Charlie, którą następnie zabierają ze sobą…

Fliss i Betty Wspaczne muszą zatem ocalić nie tylko ojca Błądki, ale również własną siostrę.

Opowieść oparta na starej legendzie

“Odrobina czarów” to opowieść, której fabuła zbudowana jest wokół starej legendy. To właśnie ona nadaje książce magii i tajemniczości. Poszczególne rozdziały przygód dziewczynek są przeplecione opowieścią o starej wiedźmie i wyspie skrywającej wielkie skarby. Dla fanów starych opowieści jest to gratka, bowiem legenda jest mroczna, momentami brutalna, ale również niosąca naukę.

Według tego, co powiadają, każdy, kto będzie chciał się dostać na tajemniczą wyspę, musi wpierw spotkać się z Wiedźmą – to od niej zależy powodzenie lub niepowodzenie jego wyprawy. W ogromnym kotle Wiedźma skrywa różne przedmioty, ale wybrać można tylko jeden z nich. Wybranej rzeczy nie można wymienić, ani zwrócić, dlatego decyzję trzeba solidnie przemyśleć. Wiedźma nie zna litości i każdego, kto jej podpadnie, srogo karze. Jak dostać się na tajemniczą wyspę? Co wybiorą siostry, gdy przyjdzie im podjąć taką decyzję?

Książka dla młodzieży

“Odrobina czarów” to książka przeznaczona dla większych dzieci oraz młodzieży, ale i mi, jako dorosłej, czytało się ją doskonale. Każdy wątek idealnie tutaj pasuje, a wraz z każdą kolejną stroną odnosiłam wrażenie, że ja również jestem częścią tej opowieści – jedną z bohaterem. Razem ze Wspacznymi przeżywałam wspaniałe, choć niebezpieczne przygody, dlatego polecę tę książkę każdemu, kto chce poczuć odrobinę czarów!

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: