Louisa May Alcott “Chłopcy Jo” – ostatnia część opowieści o siostrach

“Chłopcy Jo” to długo wyczekiwana przeze mnie powieść! Wydawnictwo MG odwaliło kawał dobrej roboty, wydając te klasyczne powieści w tak pięknych szatach graficznych. Miałam tę przyjemność, by przeczytać je wszystkie w tym roku. Jestem pełna podziwu wobec tych książek – słodko-gorzkie, nieco smutne, ale podnoszące na duchu. Dobrze jest mieć je wszystkie w swojej biblioteczce i wiedzieć, że w dowolnym momencie można do nich wrócić. “Chłopcy Jo” to już ostatnia część sagi. To właśnie o niej chciałabym Wam dziś opowiedzieć.

Powieść dorasta wraz z bohaterami

Chłopcy JoW “Małych kobietkach” czytelnik miał okazję poznać przygody i perypetie czterech sióstr jako dzieci, a następnie dorastających panien. Był to trudny dla rodziny czas – brakowało im pieniędzy, a ojciec – głowa rodziny – wyjechał na wojnę. “Dobre żony” zostawiają ten smutek za sobą i opowiadają o tym, jak dziewczęta radzą sobie w zupełnie nowych dla siebie rolach – żon, matek i gospodyń domowych. “Mali mężczyźni” to część w największej mierze poświęcona Jo oraz owocowi jej pracy – domu dla chłopców. W tej części czytelnik – odwrotnie do “Małych kobietek” – obserwuje losy młodych chłopców i ma okazję bacznie obserwować, w jakie tarapaty się pakują.

“Chłopcy Jo” to ostatnia część sagi. Młodzieńcy, którymi opiekowała się Joe dorastają, a siostry się starzeją, coraz dotkliwiej odczuwając upływ czasu.

Chłopcy Jo dorastają

Jeszcze do niedawna małe urwisy, teraz – dorośli mężczyźni. Każdy z podopiecznych Joe i Fritza się zmienia. Mają swoje marzenia, pragnienia, aspiracje. Niektórzy z nich zakochują się po uszy, inni chcą zaznać wolności i decydują się na daleką podróż. Kolejni gonią za marzeniami, próbując złapać je w garść… W świecie czterech sióstr nic już nie jest takie samo, jak było. Czas płynie, a wszystko wokół zmienia się nie do poznania. Zmienia się również życie głównej bohaterki – pisząca niegdyś do szuflady Jo, staje się jedną z najpopularniejszych autorek.

Jak wygląda życie Jo, Meg i Amy po tylu latach?

“Chłopcy Jo” – ostatnia część sagi o niezwykłych siostrach!

“Chłopcy Jo” to ostatnia część sagi o siostrach. Czytając ją z pewnością poczujecie ukłucie smutku i żalu – to w końcu już koniec, nie sięgniecie po kontynuację, w której będziecie mogli towarzyszyć bohaterom w najważniejszych momentach ich życia. Jest to jednocześnie najsłabsza z wszystkich czterech części. Bohaterowie dorastają i zmieniają się, dlatego dorasta wraz z nimi powieść. Choć długo czekałam na tę część, nie zachwyciła mnie ona aż tak, jak “Małe kobietki” czy “Dobre żony”. To perypetie sióstr March pozostaną moimi ulubionymi, jednakże cieszę się, że i dalsze losy Chłopców Jo miałam okazję poznać.

Polecam Wam tę kontynuację na listopadowe wieczory. Jestem pewna, że rozchmurzy niejedną smutną twarzyczkę!

Z pozdrowieniami,
Kasia

 

Share: