Andi Watson “Trasa promocyjna” – kafkowska czarna komedia

“Trasa promocyjna” to komiks, który z pewnością przypadnie do gust tym, którym podobał się “Proces” Franza Kafki. Choć to lektura licealna, jestem pewna, że wielu z Was doskonale pamięta jej fabułę. W końcu jest ona nie do podrobienia, a i na co dzień posługujemy się wyrażeniami, odnoszącymi się do tej właśnie powieści. Główny bohater, podobnie jak w klasycznym dziele, wpada w wir absurdalnych wydarzeń, a wszelkie próby powstrzymania tej machiny napędzają tylko sytuację.

Bardzo doceniam wybór komiksów, na jakie stawia Wydawnictwo Marginesy. To ciekawe, ambitne pozycje, które oprócz świetnych historii, raczą nas również dobrą grafiką. Zapraszam do przeczytania recenzji “Trasy promocyjnej”!

Trasa promocyjnaHistoria początkującego pisarza

Głównym bohaterem tego komiksu jest młody mężczyzna, drugorzędny angielski pisarz, który wyrusza w trasę promocyjną. Liczy na to, że w końcu przebije się do czołówki – stanie się częścią grona najznamienitszych literatów w kraju. Ma nadzieję, że najnowsza trasa promocyjna przyniesie mu sławę i pieniądze… Jednak już od samego początku nic nie dzieje się tak, jak powinno – nikt nie wychodzi po niego na dworzec, ktoś kradnie jego walizkę z książkami, a policjantów jego historia w ogóle nie przejmuje. Hotele zarezerwowane dla niego są w najniższym standardzie, prasa nie interesuje się jego książką, a wydawca nie znajduje czasu na wspólną kolację. Gdyby było tego mało, to jeszcze frekwencja na spotkaniach autorskich jest, delikatnie mówiąc, znikoma. Po jednym z takich spotkań w tajemniczych okolicznościach ginie sprzedawczyni z księgarni. Głównym podejrzanym staje się oczywiście Fretwell – nasz bohater. Policja depcze mu po piętach.

“Trasa promocyjna” niczym kafkowska czarna komedia

Czytelnicy “Procesu” Franza Kafki z pewnością dostrzegą mnóstwo podobnych wątków. Główny bohater wpada w wir wydarzeń, nad którymi nie jest w stanie zapanować. Zaczyna się niewinnie – od skradzionej walizki, poprzez nieudane spotkania autorskie, by w końcu z ofiary i niewinnego człowieka uczynić potwora. Im bardziej bohater chce zapanować nad sytuacją, tym mocniej wymyka się mu ona spod kontroli i zwraca przeciwko niemu. To kryminał, który bywa zabawny, jednak w większej mierze jest przerażający!

“Trasa promocyjna” to świetny komiks, który przeczytacie dosłownie w jedno popołudnie! Grafika w niej jest bardzo prosta, dlatego też nie odwraca uwagi od fabuły. Historia młodego pisarza, który wpada w machinę absurdalnych wydarzeń z pewnością Was zainteresuje i odciągnie od obowiązków dla tej chwili przyjemności, jaką jest czytanie!

Z pozdrowieniami,
Kasia

Trasa promocyjna | Wydawnictwo Marginesy

Share: