Maryla Szymiczkowa “Złoty róg” – profesorowa Szczupaczyńska i “Wesele”

“Złoty róg” to najnowszy, już czwarty tom przygód niezastąpionej profesorowej Szczupaczyńskiej. Zakochałam się w tej postaci literackiej, wykreowanej przez Jacka Dehnela i jego męża – Piotra Tarczyńskiego – już od pierwszego tomu. Z niecierpliwością wyczekuję każdej kolejnej części, dlatego też możecie sobie wyobrazić, jak bardzo się ucieszyłam, gdy dzięki Taniej Książce miałam okazję przeczytać ją tuż po premierze! Rzecz jest tym ciekawsza, że Szczupaczyńska będzie gościć na słynnym weselu! Wydawałoby się zatem, że to prawdziwa literacka gratka, dla każdego fana klasyki!

“Złoty róg” – profesorowa Szczupaczyńska gości na weselu!

Ślub Rydla z chłopką to wydarzenie, którym żyje cały Kraków. Jak możecie sobie wyobrazić, również Zofia Szczupaczyńska od dłuższego czasu nie myśli o niczym innym. Ona po prostu MUSI tam być. Pogardzając wszystkimi, którzy na wesele wpraszają się, nie będąc z młodą parą w żadnych bliskich stosunkach, sama bezceremonialnie postanawia brać udział w uroczystości oraz w zabawie. Wszakże nie mogłoby jej tam zabraknąć. Od udziału w weselu nie jest w stanie odciągnąć ją nawet zbrodnia, która wydarzyła się tuż pod jej domem… Choć wścibska i wszędobylska Zofia oczywiście zdołała się dowiedzieć tego i owego o ofierze, postanawia wziąć udział w weselu. I na dobre jej to wychodzi – można rzec – ponieważ właśnie tam trafia na kolejny trop. Co z zabójstwem młodego stróża mają wspólnego: Przerwa-Tetmajer, Wyspiański, a nawet… Wernyhora?

Czego Wyspiański nie dostrzegł, co zauważyła Szczupaczyńska?

Zofia Szczupaczyńska to wścibska mieszczka, nic zatem dziwnego, że udało jej się dostrzec szczegóły, które w “Weselu” ominął Wyspiański. Maryla Szymiczkowa tworzy własną adaptację dramatu Wyspiańskiego, dokładając do całej historii swoje trzy grosze. “Złoty róg” mógłby zatem być niezwykle interesującą powieścią, a jednak brnąc coraz to dalej przez kolejne wątki i przygody profesorowej, czytelnik w całej tej fabule może się nieźle zagmatwać. Choć pomysł jest niezwykle oryginalny i bez dwóch zdań niezwykle interesujący, wydaje się nieco przekoloryzowany. Mam wrażenie, że wraz z czwartym tomem, postać profesorowej nie jest już tak mocnym i wyróżniającym się elementem całej powieści. Być może stało się tak przez skomplikowaną fabułę, która przyćmiewa naszą bohaterkę. Atutem tej części jest jednak to, że Zofia otwiera się bardziej przed czytelnikiem, pokazując więcej uczuć, aniżeli dbając tylko o dobre maniery i savoir-vivre. Do wątku kryminalnego dochodzi bowiem ten romantyczny. Nic jednak nie jest w stanie odciągnąć uwagi Szczupaczyńskiej od prowadzonego przez nią śledztwa. Znamy ją już dobrze i wiemy, że nigdy nie odpuszcza, a więc na koniec, jak zwykle, zagadka zostaje rozwiązana.

Liczyłam, że “Złoty róg” będzie najlepszą częścią przygód profesorowej, tymczasem odnoszę wrażenie, że autorzy zbyt mocno podkolorowali rzeczywistość. Pozostając jednak wierną tej postaci, czekam ze zniecierpliwieniem na piąty tom.

“Złoty róg” to nowość w księgarni internetowej Tania Książka – idealnie sprawdzi się jako prezent pod choinkę dla wszystkich fanów Szczupaczyńskiej!

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: