Frances H. Burnett “Tajemniczy ogród” – powrót do dzieciństwa

“Tajemniczy Ogród” to kolejna z książek dla dzieci, po które postanowiłam sięgnąć i odświeżyć sobie ich lekturę. Ta książka idealnie wpisuje się również w mój cykl “Herbatka z klasyką”. Udało się zatem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i połączyć przyjemne z pożytecznym.

“Tajemniczy Ogród” czytałam w podstawówce, dlatego bez bicia przyznaję, że niewiele z tej książki pamiętałam… Tymczasem po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że książki dla dzieci doskonale trafiają do dorosłych serc, a niektóre opowieści się nie starzeją.

“Tajemniczy Ogród” – klasyczna powieść dla młodych i starych

Tajemniczy ogródOsierocona Marry Lenox trafia pod opiekę swojego wuja. Jakże bardzo zmienia się jej życie! Nauczona wywyższania się i pomiatania służbą, przesiąknięta indyjskim stylem życia, nagle staje przed surowym i zimnym klimatem angielskich wrzosowisk. Tu nie znajdzie nikogo, kto wiązałby jej sznurowadła, czy zakładał rękawiczki na wyciągnięte przed siebie dłonie. Pozostawiona pod opieką jednej tylko służącej, której z resztą nie posiada na wyłączność, Mary zaczyna się nudzić… A doskonale wiemy, że nuda wyzwala – szczególnie w dziecięcych duszyczkach – ciekawość. Dziewczynka rusza na poszukiwania owego tytułowego tajemniczego ogrodu, do którego klucz wuj zakopał wiele lat temu… Ogród przyciąga ją niczym magnes – tajemniczy, dziki, zapomniany, pełen tęsknoty. Mary obejmuje sobie go za cel: chce przywrócić mu życie. Ale czy uda jej się to zrobić tak, by nikt nie zauważył, czego dokonała?

Jej ciekawość wzmaga się, kiedy z pobliskich pokoi słyszy dziwne jęki, zawodzenia i wybuchy przeraźliwego płaczu. Okazuje się, że nie tylko ogród potrzebuje ludzkiej opieki i miłości. Jakie tajemnice skrywają mury starego domu?

Klasyka idealna na każdy dzień!

“Tajemniczy Ogród” to przepiękna, wysoce wrażliwa i mądra powieść, w której upodobanie znajdą nie tylko młodsi, ale i starsi czytelnicy. Jaką przyjemnością był powrót do tej książki po tak wielu latach, kiedy niewiele już z niej pamiętałam!

Bardzo się cieszę, że postanowiłam w tym roku odświeżyć sobie klasyki literatury dziecięcej, i że “Tajemniczy Ogród” znalazł się właśnie na mojej liście. Powieść uczy nas, że każdy dobry uczynek spłaca się w przyszłości, dlatego warto ofiarować miłość i dobro. To książka, podczas lektury której, nie brakuje wzruszeń. Jeśli tak, jak ja – niewiele pamiętacie z lektury – zachęcam Was do ponownego z nią spotkania! Gwarantuję, że to będzie fantastycznie spędzony czas.

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: