Michaił Bułhakows “Życie Pana Moliera” – niezwykła biografia

“Życie Pana Moliera” to biografia słynnego Francuza, sporządzona przez samego Michaiła Bułhakowa. Jakże zaskoczona byłam, kiedy dowiedziałam się, że Bułhakow tak bardzo cenił Moliera, że poświęcił mu w całości jedną ze swoich książek! Dzieliły ich epoki, a jednak nie okazało się to przeszkodą – wręcz przeciwnie! Wydaje mi się, że to właśnie odległość podsycała tę dziką fascynację.

Ta książka może się okazać ciekawą czytelniczą przygodą. Stykają się w niej w końcu dwa doskonałe i wielkie umysły, które, choć zupełnie od siebie różne, były jednocześnie dla siebie bliskie.

“Życie Pana Moliera” – niewiarygodna fascynacja Bułhakowa

Postać Moliera nigdy szczególnie mnie nie interesowała. Oczywiście dane mi było poznać parę jego dzieł – czy to jako lektury szkolne, czy na własną rękę – jednak nigdy nie zastanawiałam się nad jego życiorysem. Wszyscy znamy “Świętoszka”, “Skąpca” czy “Don Juana”… ale czy wiemy cokolwiek o samym autorze? Jak zostały pierwotnie odebrane wspomniane wyżej utwory? Jakie skandale wywołały? Przyznaję, że dopiero dzięki Bułhakowowi miałam szansę wzbogacić swoją wiedzę.

“Życie Pana Moliera” jest biografią, chociaż czyta się ją, niczym najlepszą powieść. Bułhakow skrupulatnie rysuje losy Moliera, pozwalając poznać swojego bohatera bliżej. Czytelnik przeżywa wydarzenia razem z bohaterem – odczuwa z nim strach, smutek, radość.

Wszystko jest jeszcze ciekawsze, kiedy uświadamiamy sobie, że tłem dla wydarzeń jest XVII wieczna Francja. Moliere nie pozostawia na niej suchej nitki.

Fascynujący zachwyt

Zachwyt Bułhakowa Molierem jest fascynujący. Uważał go za kogoś wyjątkowo mu bliskiego, choć przecież nie miał okazji poznać go bliżej – jako człowieka, nie twórcę. Ostatnie słowa książki: „…ja, któremu nigdy nie będzie sądzone go zobaczyć, przesyłam mu na pożegnanie moje pozdrowienie” są świadectwem niezwykłego szacunku i uznania, jakim go darzył.

Bułhakow nie doczekał się publikacji swojej książki za życia. Ostatecznie trafiła ona w ręce czytelników dopiero w 22 lata po śmierci autora. Sam pisarz nie cieszył się taką sławą, jak jego idol i bohater. Choć życie Moliera pełne było upokorzeń i porażek, to jego sztuki były rozchwytywane, a nazwisko stanowiło markę samą w sobie. Bułhakow cieszył się mniejszą popularnością.

“Życie Pana Moliera” jest ciekawą literacką przygodą. Warto sięgnąć po tę książkę, jeśli ktoś ceni twórczość jednego lub drugiego pisarza.

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: