G.G. Marquez, M.V. Llosa “Dwie samotności. Dialog mistrzów”

“Dwie samotności. Dialog Mistrzów” to niepublikowany wcześniej zapis rozmowy dwóch wielkich pisarzy – Gabriela Garcii Marqueza oraz Mario Vargasa Llosy. Jako ogromna pasjonatka literatury iberoamerykańskiej, ten tytuł od razu zdobył moją uwagę. Tę książkę połknęłam do porannej herbatki (dosłownie!). Dostałam ją od kuriera o 9, a o 11 już ją odkładałam, po przeczytaniu ostatniego zdania. Po prostu musiałam ją mieć – myślę, że wiecie, o co mi chodzi. Gabriel Garcia Marquez jest moim ulubionym pisarzem, dlatego zapis tej intelektualnej rozmowy musiał znajdować się w mojej domowej biblioteczce.

Ta książka znalazła się na liście bestsellerów Księgarni Tania Książka, dzięki której miałam okazję ją przeczytać, a teraz chcę Wam o niej opowiedzieć.

Dialog mistrzów

Dwie samotności. Dialog MistrzówW 1967 roku w Limie spotkało się ze sobą dwóch pisarzy: Mario Vargas Llosa i Gabriel Garcią Marquez. Vargas Llosa piastował wówczas już pozycję wielkiego twórcy, jego dzieła zostały docenione na całym świecie, a za swoją powieść “Zielony dom” został właśnie uhonorowany Miedzynarodową Nagrodą Literacką im. Romulo Gallegosa. Garcia Marquez dopiero co wydał “Sto lat samotności” – to właśnie ta powieść miała doprowadzić go do światowej sławy i uznania. Było to pierwsze spotkanie tych dwóch osobistości. Nie jest tajemnicą, że publiczność na nim zgromadzona, zjawiła się tam głównie przez wzgląd na Peruwiańczyka.

Mario Vargas Llosa przejął rolę moderatora rozmowy – to on zadawał pytania, które często oscylowały wokół “Stu lat samotności”. Poruszono kwestię realizmu magicznego – tak przecież charakterystyczną w prozie Marqueza – a także tożsamości Latynosa – kim właściwie jest i jaki jest. Najlepsza – jak się uważa – książka Marqueza nie była jednak jedynym tematem rozmów; poruszono kwestię kondycji literatury w Ameryce Łacińskiej, zjawiska “boomu” na powieści latynoamerykańskie, roli literatury w życiu człowieka.

Intelektualna uczta dla spragnionych wielkiej literatury

“Dwie samotności. Dialog mistrzów” to intelektualna uczta dla osób spragnionych wielkiej literatury. To krótka rozmowa, aczkolwiek zapewniająca ogromnych emocji i wrażeń. Po prawdzie żałuję, że nie trwała ona dłużej, by móc bardziej rozkoszować się tą rozprawą!

Pragnę jednak od razu uspokoić, że choć rozmawia ze sobą dwóch wielkich intelektualistów, jest to dialog całkowicie zrozumiały dla odbiorcy. Dotyka wielkich tematów, lecz charakteryzuje ją przyjazna atmosfera i wewnętrzny luz obu jej uczestników. To zapis rozmowy dwóch wielkich twórców, dwóch mężczyzn, dwóch przyjaciół, których drogi ostatecznie się rozdzieliły.

Dodatkową gratką są treści umieszczone pod koniec książki – wspomnienia uczestników spotkania oraz wywiady z Marquezem.

To perełka dla miłośników twórczości obydwu pisarzy – jeśli nimi jesteście, musicie po nią sięgnąć! Zachęcam Was do sprawdzenia jej w księgarni internetowej Tania Książka!

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: