Luigi Dal Cin “W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie” – bajki z Rosji

“W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie” to przeznaczony dla najmłodszych zbiór baśni i bajek naszych wschodnich sąsiadów. Lubię poznawać literaturę z różnych zakątków świata – jest to dla mnie przygoda prawie tak samo ciekawa, jak odległa podróż. Ta pozycja wydała mi się tym bardziej interesując, bo jest skierowana do dzieci. Ta niezwykle fascynująca i barwna kultura rosyjska jest nam zatem podana w nieco inny sposób – czujemy, jakbyśmy przenieśli się do chatki starej babki, która przy misce aromatycznej zupy snuje swoje opowieści. Przedstawia bajki, które powtarzała już tysiące razy – swoim dzieciom, wnukom i prawnukom. Zostajemy wchłonięci w ten świat, który często bywa okrutny i zły, ale jak to w bajkach bywa – wszelkie przygody mają dobre zakończenie. Zapraszam Was w tę podróż razem ze mną!

“W lesie Baby Jagi” – podróż wgłąb rosyjskich wierzeń

W lesie Baby Jagi“W lesie Baby Jagi” to zbiór bajek, w których nie brak magii, niezwykłych zwierząt i zdarzających się cudów. Wszystkie historie są jednak głęboko zakorzenione w kulturze i wierzeniach rosyjskich, przez co zachwycają swym niepowtarzalnym klimatem. To właśnie ta “inność” opowieści sprawia, że są one wyjątkowe.

W książce znajdziemy różne opowieści – jest ich aż 9! wśród nich między innymi tę o pięknej królewnie, zaklętej w żabę, o starej i okrutnej wiedźmie, mieszkającej w lesie, dobrej i złej córce i o złotej rybce.

Niektóre z motywów przedstawionych w tych bajkach są dla nas znajome – np. historia złotej rybki. Luigi Dal Cin daje im jednak drugie życie – przedstawia nam je od innej strony.  Dzięki temu udowadnia, że nasze kultury są z jednej strony bardzo zbliżone, z drugiej zaś wydają się zupełnie różne. To dzięki temu warto je zgłębić i poznać dokładniej.

Baśnie, które warto poznać

To książka skierowana zarówno do mniejszych, jak i większych dzieci. Idealnie sprawdzi się podczas samodzielnej lektury, jak i czytana przy pomocy rodzica. Bajki są krótkie, ale treściwe, zawierające na końcu morał. Przypominają mi historie, które sama poznawałam w dzieciństwie. Są zbudowane według konkretnego schematu: zawsze pojawiają dobre i złe postacie, uczą, że z każdej sytuacji można znaleźć wyjście, a dobro, piękno i prawda zawsze zwyciężą.

Dodatkowym atutem są świetne ilustracje, które przyciągają wzrok i zachęcają do wgłębienia się w opisywane historie i doskonale oddają klimat rosyjskiego folkloru.

Polecam Wam tę książkę – dzięki niech przeniesiecie się w zupełnie inny świat, choć przecież wcale nie taki odległy!

W lesie Baby Jagi

W lesie Baby Jagi

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: