Will Hunt “Podziemie. Świat pod naszymi stopami”

“Podziemie. Świat pod naszymi stopami” to tytuł, który od razu przyciągnął moją uwagę, choć przyznam szczerze, że nie miałam pojęcia, czego się po nim spodziewać! Jesteśmy przyzwyczajeni, by patrzeć przed siebie. W pędzie codzienności nie doświadczamy wielu okazji, by rozejrzeć się za tym, co panuje dookoła. Niektórzy z nas są jednak marzycielami i chodzą “z głową w chmurach”, marzycielsko spoglądają w niebo, obserwują obłoki przesuwające się po nim. Inni zadzierają nosa i spoglądają na wszystkich z góry. Jednak jest też wśród nas taka cząstka, która przygnębiona jakimś problemem lub onieśmielona, wbija wzrok w swoje stopy. Przyznajcie jednak szczerze: czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co znajduje się pod nimi? Czy stojąc na przystanku autobusowym, czekając na pociąg, przechodząc przez pasy, pomyśleliście o tym, co znajduje się pod ziemią? Jak wygląda świat pod naszymi stopami? Jeśli jesteś tego ciekaw, ta książka jest właśnie dla Ciebie!

Podziemie – świat, jakiego nie znamy

PodziemieWill Hunt ma nietypową pasję – założę się, że nie znasz kogoś równie szalonego jak on. Zastanawiacie się, co lubi robić w wolnym czasie? Cóż… lubi schodzić pod ziemię i zwiedzać świat pod naszymi stopami. Kiedy miał szesnaście lat, odkrył opuszczony tunel biegnący pod jego domem w Providence na Rhode Island. To właśnie zapoczątkowało jego ogromną i nieprzemijającą fascynację podziemnym światem. Zdaje się, że w ten sposób odkrył swoją życiową pasję i powołanie. Zwiedził podziemia ponad 20 krajów. To właśnie o tym jest ta książka – o podziemnym świecie kiedyś i dziś.

Will Hunt przedstawia nam dzieło, które jest świadectwem jego pasji i obsesji. Jest to jednak również bardzo starannie i skrupulatnie przygotowana praca – historyczna, naukowa, kulturowa – która ukazuje znaczenie jaskiń i “podziemia” w naszym świecie. Czy wiesz, że według jednej z teorii, życie ludzkie powstało właśnie pod ziemią, a dopiero później przeniosło się na powierzchnię?

Autor tej książki snuje opowieść o najbardziej fascynujących podziemiach na świecie. Spotyka się z podziemiofilami, którzy poświecili się badaniu tych tajemniczych i fascynujących światów. Mówi się nawet, że ludzie w większym stopniu odkryli Księżyc, niż rzeczywistość pod ich stopami… Śledzi początki życia z zespołem mikrobiologów z NASA ponad kilometr pod Black Hills, schodzi na trzy dni do katakumb i kanałów Paryża, spotyka się z aborygeńską rodziną, aby zwiedzić 35-tysięczną kopalnię w australijskich manowcach…

Życie pod ziemią

Will Hunt udowadnia, że życie pod powierzchnią jest równie fascynujące – o ile nawet nie bardziej – jak to na niej. Udowadnia, że jest ono tym samym niezwykle ważne dla człowieka z punktu widzenia różnych nauk: historii, antopologii, socjologii, teologii, literatury czy filozofii. Będąc tam – pod ziemią – doświadcza uczuć, jakich nigdy nie zaznałby w zgiełku miasta. Stapiając się z ciemnością odkrywa swoje prawdziwe “ja” i zastanawia się nad sensem istnienia.

Czy kiedykolwiek odważylibyście się zejść pod ziemię i odkryć świat pod swoimi stopami?

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: