Przyznam szczerze, że z tematem lipcowych zapowiedzi literackich trochę zaspałam… ale to wszystko dlatego, że pochłonęła mnie obrona i nauka do niej… A i wszystko, co miałam zrobić przekładałam na “po obronie”, więc kiedy w końcu ten wymarzony czas nadszedł okazało się, że w ogóle go nie mam! Czy jest sens, aby dodawać wpis o zapowiedziach, w połowie miesiąca? Nie wiem! Ale źle bym się z tym czuła, gdyby się nie pojawił, dlatego dodaję!

Dziś już bez zbędnego przedłużania. Zapraszam na zapowiedzi literackie na lipiec!

Marzena Mróz-Bajon “Domy pisarzy”

Nie ma chyba na świecie nikogo, kto nie miałby swojego ulubionego autora. Jak wygląda jego dom, biurko przy którym pisał, widok z okna, otoczenie? Czy można tam znaleźć ślady bohaterów literackich?

Jaki był widok z okna domu, w którym urodził się Miłosz? Jak wysoka była stodoła, w której Faulkner z butelką bourbona pisał powieści? W jaki sposób układają się po południu promienie słońca w mieszkaniu Kawafisa w Aleksandrii? Marzena Mróz pojechała też do hanzeatyckiej Lubeki, po której wąskich uliczkach biegał mały Mann. Do Anchiano, gdzie wciąż stoi dom wielkiego Leonarda da Vinci. Wdarła się podstępem do mieszkania Gombrowicza w Buenos Aires i – całkiem legalnie – do domu Vargasa Llosy w Limie. Spędziła noc w łóżku, w którym umarł Wilde. Aż w końcu dotarła do Macondo – wypranego z barw, ale pełnego motyli miasteczka Aracataca w Kolumbii, w którym Marquez stworzył od nowa świat.

Autorka odwiedza domy pisarzy, przegląda książki w ich bibliotekach, zagląda do biurek i szaf, najchętniej ugotowałaby jakieś skomplikowane dania w ich kuchniach, gdyby tylko potrafiła gotować. Wszystkim, którzy pytają, dlaczego porzuciła domowy porządek, odpowiada za Marquezem: „Wszystko, czym jestem, wzięło się z tamtej podróży”.
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 7 lipca 2021 r.
Cena: 44,90 zł

Oscar Wilde “Zbrodnia lorda Artura Saville i inne nowele”

Cóż za  przyjemna lektura,  z gracją, uroczą dawką sarkazmu i głębszym podtekstem od Oscara Wilde’a.

Dystyngowany angielski lord postanawia popełnić zbrodnię kierowany szlachetnymi pobudkami;  duch zamiast straszyć, jest straszony przez racjonalnych amerykańskich „zdobywców” Europy; Lady, której skrywaną tajemnicą było to, że żadnej tajemnicy nie miała….

Żartobliwe, pełne złośliwego humoru i paradoksów  –  dla wszystkich, którzy lubią od czasu do czasu spojrzeć na literaturę grozy z dystansem i z przymrużeniem oka.
Wydawnictwo: MG
Cena: 34,90 zł

Louisa May Alcott “Ośmioro kuzynów”

Trzynastoletnia Rose po śmierci ojca trafia do domu sędziwych ciotek. Dziewczynka sprawia wrażenie chorowitej i przygnębionej. Wszystko zmienia się, gdy z zamorskich podróży wraca jej wuj i opiekun prawny. Doktor Alec z miejsca zaczyna wprowadzać prostą, ale skuteczną terapię: dużo ruchu na świeżym powietrzu, zdrowe posiłki, pożyteczne zajęcia i towarzystwo rówieśników. W ciągu roku Rose ulega cudownej przemianie, w której ma również swój udział jej siedmiu wesołych i rozbrykanych kuzynów. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że mimo upływu niemal półtora wieku propozycje doktora Aleca byłyby znakomitym lekiem na wiele bolączek współczesnej młodzieży.
Wydawnictwo: MG
Cena: 44,90 zł

Gert Maak “Śladami Steinbecka”

23 września 1960 roku John Steinbeck wraz ze swoim psem Charleyem wybrał się na wyprawę po Ameryce, by na nowo przyjrzeć się swojemu krajowi i jego mieszkańcom. Pięćdziesiąt lat później, z dokładnością co do godziny, Geert Mak wyrusza z dawnego domu Steinbecka w podróż śladami pisarza i jego psa, by obejrzeć Stany Zjednoczone z perspektywy roku 2010. Jak przez pół wieku zmieniły się amerykańskie miasta i miasteczka? Czego pragną i o czym marzą dziś Amerykanie? Co pozostało z mitu ziemi obiecanej? Czy to w Ameryce jest teraz centrum świata? Co w XXI wieku łączy Europę i Amerykę?

Tak jak Steinbeck Geert Mak unika utartych szlaków. Mila za milą przemierza ziemniaczane pola Maine i niekończące się prerie Środkowego Zachodu, zasiada do stołu z rolnikami, rybakami i nauczycielami, zagląda na lśniące przedmieścia, mija zabite deskami sklepy, wytrwale szukając korzeni tego kraju, który od wieków rozbudza wyobraźnię.
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 28 lipca 2021 r.
Cena: 49,90 zł

Karel Čapek”Inwazja jaszczurów”

Karel Čapek oddaje nam do użytku ponadczasową, niesamowicie zilustrowaną antyutopię przedstawiającą największe bolączki XX wieku. Były nimi faszyzm, komunizm i żarłoczny kapitalizm.

Na odległej wyspie południowego Pacyfiku zostaje odkryty nieznany dotąd gatunek płazów, który wnet zostaje wykorzystany do obciążających prac. Ze względu na wysoki stopień inteligencji tych zwierząt są one bezpardonowo eksploatowane.

Płazy jednak szybko się uczą i zdobywają potrzebne im narzędzia. Szybko się też reprodukują. Uzależniona od nich ludzkość nie zdaje sobie sprawy, że ów nieszczęsny gatunek może zechcieć wydrzeć się spod ich jarzma i dominacji.

“Inwazja Jaszczurów” to nietuzinkowa satyra ośmieszająca największe XX-wieczne zagrożenia: faszyzm, komunizm i zachłanny kapitalizm. Całość ozdobiona jest wspaniałymi ilustracjami Hansa Tichy.

Książka Karel Čapka inicjuje cykl “Świeżym Okiem”. Pomysł wydawania perełek literatury pięknej na nowo, z pięknymi, bogatymi ilustracjami jest po prostu rewelacyjny!
Wydawnictwo: Dwie siostry
Cena: 59,90 zł

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: