Hugh Warwick “Jeże. Najeżona kłopotami namiętność”

“Jeże. Najeżona kłopotami namiętność” to kolejna perełka z serii EKO Wydawnictwa Marginesy! Bardzo lubię tę serię i skrupulatnie kolekcjonuję wszystkie egzemplarze. Nie dość, że przekazują ogrom wiedzy zaserwowanej w bardzo przystępny sposób, to cudownie wyglądają razem na półce! Tym razem głównymi bohaterami są właśnie jeże – dość popularne i powszechne w Polsce ssaki… Lecz powiedzcie sami: co tak naprawdę wiecie o jeżach? Aby wzbogacić swoją wiedzę, koniecznie przeczytajcie książkę… ale zanim to zrobicie, zapoznajcie się również z tą recenzją.

Jeże – ssaki, która urzekają

JeżeBliskie spotkanie z jeżem miałam chyba tylko raz w życiu. Było to latem, kiedy po 6 rano wychodziłam z domu na autobus, by dojechać do pracy. Tuż przed furtką stał jeż, który spotkaniem naszym, jak się zdaje, nie był zaskoczony. Nie zwinął się w kolczastą kulkę, nie przeraził. Obdarzył mnie obojętnym spojrzeniem, po czym podreptał przed siebie. Ja z kolei bardzo się uradowałam z tego spotkania. To właśnie wtedy uświadomiłam sobie, że o jeżach wiem niewiele.

Hugh Warwick bada za to jeże od lat – stały się one jego pasją, miłością, częścią życia. To im poświęcił wiele nocy, kiedy to śledził ślady ich stópek w terenie, nie zważając na zimno i niewygodę. To razem z nimi przeżywał wszystkie radości, gdy odnajdowały się w środowisku naturalnym, asymilowały z grupą; oraz smutki, kiedy od czasu do czasu padały ofiarą żarłocznego borsuka… Czy też rozczarowania, kiedy to wielokrotnie dochodził do wniosku, że jeże nie grzeszą inteligencją. Hugh Warwick doskonałym, lekkim i niezwykle interesującym stylem opisuje życie jeży – ich historię (nie zapominając również, by wspomnieć o przyszłości, jaka ich czeka), codzienność, znaczenie w środowisku. Rozwiewa mity i przesądy na temat jeży, oczyszcza je z niesłusznych oskarżeń i zarzutów, stawia w lepszym świetle. Co więcej – w swojej książce podaje sposoby, dzięki którym możemy chronić jeże. Gdybym tylko miała ogród, a nie maleńki balkon w bloku, z pewnością dostosowałabym się do tych cennych rad!

To, czego chcielibyście się dowiedzieć o jeżach, znajduje się właśnie w tej książce…

…To, czego nie chcielibyście – również.

Oda do jeża

Nie będzie przesadą, jeśli powie, że “Jeże. Najeżona kłopotami namiętność” to właściwie oda do jeża – oddanie czci i hołdu tym niepozornym, małym kolczastym ssakom. Czy wiedzieliście, że istnieją Międzynarodowe Igrzyska Olimpijskie Jeży? Ja również nie miałam o tym pojęcia! To właśnie takie perełki wyłapiecie z tej opowieści – pełnej humoru i ciepła książki o jeżach.

Autor urzeka nie tylko anegdotami i informacjami o jeżach, lecz swą miłością do tych stworzonek. Sam fakt, że był w stanie przelecieć pół świata, by spotkać się z jeżem, wiele mówi o jego uczuciu. To właśnie dzięki temu jego książka jest wyjątkowa.

A Wy – widzieliście kiedyś jeża?

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: