Przed nami ostatni letni miesiąc, który zawsze łączy się trochę z radością, a trochę ze smutkiem i nostalgią. Lato jest tak krótkie i tak szybko odchodzi. A przecież to dopiero latem się żyje – żyje prawdziwie! Niedługo znów powrócą do nas chłodne poranki, zwiędną kwiaty, truskawki i maliny zostaną zastąpione przez śliwki i jabłka. Znów wieczorem będzie trzeba okrywać się kocem i pić herbatę z dodatkiem miodu. Pozostaje nostalgia i próba wykorzystania każdego dnia do cna. Lato, nie odchodź tak szybko. Daj się pokochać. A ja wciąż czekam… W to lato nie trafiłam jeszcze na TĘ książkę. Mam to szczęście, że zawsze latem pojawia się powieść, która okazuje się później jedną z najlepszych przeczytanych w ciągu całego roku. W zeszłym roku było to “Przeminęło z wiatrem”, jeszcze wcześniej “Patki ciernistych krzewów” i “Sekretne życie pszczół”. A teraz? Tymczasem przygotowałam dla Was parę propozycji sierpniowych lektur. Zerknijcie na te nowości!

Tomasz Słomczyński “Kaszëbë”

Kaszuby, podobnie jak Śląsk, są na tle pozornie monolitycznej tożsamościowo Polski regionem wyjątkowym. Przez lata traktowane z podejrzliwością – dla jednych zbyt polskie, dla drugich zbyt niemieckie. Rozpięte pomiędzy Wschodem a Zachodem, z własnym językiem, świadome swej odrębności, mocno zanurzone w historii, otoczone wspaniałą przyrodą.

Dla Tomasza Słomczyńskiego Kaszuby od kilku lat są domem, ale także wyzwaniem. Uczy się języka, opisuje lokalne historie zbierane podczas wędrówek. Ta kaszubska wanoga daje mu możliwość spojrzenia z bardzo bliska, a spotkania z miejscowymi i przyjezdnymi stają się punktem wyjścia do opowieści o złożonej tożsamości Kaszubów, ich burzliwej przeszłości i współczesnych problemach.

Powtarzane tu przez kolejne pokolenia hasło „Ni ma Kaszëb bez Pòlonii, a bez Kaszëb Pòlsczi”, raz brzmiące niczym pochwała jedności, to znów podkreślające odrębność, jest także zachętą, by wraz z autorem dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym kawałku naszego kraju.
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 4 sierpnia 2021 r.
Cena: 39,90 zł

Agnieszka Krwaczyk “Rumunia. Albastru, ciorba i wino”

• Czy to prawda, że w Rumunii kradło się panny młode?
• Który światowej sławy projektant mody przywłaszczył sobie narodowy skarb, czyli rumuńską bluzkę?
• Kto wpadł na pomysł, by błękitem ożywić… nagrobki na Wesołym Cmentarzu?

Rumunia kojarzy nam się głównie z Drakulą, który nie pijał wina – a szkoda, bo ten kraj słynie z wybornych czerwonych trunków, i nie tylko. Malownicze pogranicze kultur skryte pod bezkresnym niebem w kolorze albastru to bogactwo smaków, zapachów, dźwięków i obrazów… Rumunia zaskakuje każdym kęsem jak żółta i pożywna ciorbă de burtă. Niejednorodna, bez uniwersalnego przepisu, ale właśnie dzięki temu warta poznania.
Agnieszka Krawczyk snuje opowieści o rumuńskich tradycjach i współczesności, mierzy się ze stereotypami i zabawia anegdotą. Czy jesteście gotowi, by wyruszyć w podróż, która pozwoli rozsmakować się w tym kraju?
Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 11 sierpnia 2021 r.

Karel Čapek”Inwazja jaszczurów”

Karel Čapek oddaje nam do użytku ponadczasową, niesamowicie zilustrowaną antyutopię przedstawiającą największe bolączki XX wieku. Były nimi faszyzm, komunizm i żarłoczny kapitalizm.

Na odległej wyspie południowego Pacyfiku zostaje odkryty nieznany dotąd gatunek płazów, który wnet zostaje wykorzystany do obciążających prac. Ze względu na wysoki stopień inteligencji tych zwierząt są one bezpardonowo eksploatowane.

Płazy jednak szybko się uczą i zdobywają potrzebne im narzędzia. Szybko się też reprodukują. Uzależniona od nich ludzkość nie zdaje sobie sprawy, że ów nieszczęsny gatunek może zechcieć wydrzeć się spod ich jarzma i dominacji.

“Inwazja Jaszczurów” to nietuzinkowa satyra ośmieszająca największe XX-wieczne zagrożenia: faszyzm, komunizm i zachłanny kapitalizm. Całość ozdobiona jest wspaniałymi ilustracjami Hansa Tichy.

Książka Karel Čapka inicjuje cykl “Świeżym Okiem”. Pomysł wydawania perełek literatury pięknej na nowo, z pięknymi, bogatymi ilustracjami jest po prostu rewelacyjny!
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Data wydania: 11 sierpnia 2021 r.
Cena: 38 zł

Timothy Egan “Brudne lata trzydzieste. Opowieść o wielkich burzach pyłowych”

Pierwsi przybysze na Wielkie Równiny zobaczyli morze traw ciągnące się po horyzont. Żadnych drzew, wzniesień terenu, przecinającej prerię rzeki. Hodowcy bydła zastali tu wymarzone pastwiska dla swoich stad. Rdzenni mieszkańcy musieli ustąpić miejsca kowbojom. Potem przybyli farmerzy i zaczęła się wielka orka. Miliony akrów ogołocono z traw, by wysiać pszenicę. Na początku XX wieku wydawało się, że ziemia rodzi złoto. Jednak hossa nie trwała długo. Najpierw przyszedł Wielki Kryzys, a z nim bankructwa banków i gwałtowny spadek cen pszenicy. Później rozpętało się piekło. Przez kolejne lata zamiast deszczu na domy i pola osadników spadały tony błota i piasku, który wciskał się w każdą szczelinę, niszczył uprawy, dostawał się do płuc. Wiatr wzbijał tumany pyłu z ziemi pozbawionej ochronnej warstwy traw.

Szalejące w latach trzydziestych XX wieku burze piaskowe uznano za jeden z najpoważniejszych kataklizmów pogodowych, była to też najstraszliwsza w skutkach katastrofa naturalna w dziejach Ameryki, spowodowana bezmyślną działalnością człowieka.

Timothy Egan śledzi losy kilkunastu osób, ich rodzin i sąsiadów, ich zmagania, sukcesy, a potem desperacką walkę o przetrwanie. To opowieść o niezwykłej sile charakteru i wytrwałości w obliczu katastrofy – ale też ostrzeżenie, że zwracając się przeciwko naturze, w końcu zawsze się przegrywa.
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 18 sierpnia 2021 r.
Cena: 49,90 zł

Jarosław Iwaszkiewicz “Czerwone tarcze”

Ponadczasowa opowieść o odrodzeniu Królestwa Polskiego.

XII wiek. Czas krucjat, pańszczyzny i bratobójczych walk. Książę Henryk Sandomierski, syn Bolesława Krzywoustego, wyrusza w niebezpieczną podróż przez Europę. Zostawia za sobą rozbitą na dzielnice Polskę targaną konfliktami między pomniejszymi i chorobliwie ambitnymi władcami. Odwiedza przepełnione cichym dostojeństwem klasztory i tętniące życiem zamki. Trafia do Rzymu, do Palermo, a stamtąd do Ziemi Świętej, gdzie wraz templariuszami walczy ramię w ramię z Saracenami. Przez lata towarzyszy mu wizja korony i tego, co symbolizuje – Polski zjednoczonej, silnej, rządzonej żelazną, ale sprawiedliwą ręką jednego władcy.

Kiedy książę wraca do Sandomierza, ma już plan działania i mimo trudności stara się wcielać go w życie. Czy posiada jednak wystarczającą charyzmę? Czy ten nasz polski Hamlet, melancholik i marzyciel potrafi zdobyć się na okrucieństwo i bezwzględność? Na akty barbarzyństwa? Ile zdoła poświęcić ze swojego idealizmu, żeby scentralizować władzę?

Iwaszkiewicz pisał Czerwone tarcze jako remedium na beznadzieję sytuacji politycznej panującej w Europie w latach trzydziestych XX w., przygnębiony obowiązkami dyplomatycznymi na placówce w Kopenhadze.
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 25 sierpnia 2021 r.
Cena: 44,90 zł

Ludwika Włodek “Pra. Iwaszkiewiczowie. Opowieści o rodzinie”

Nowe i uzupełnione wydanie najbardziej fascynującej książki o rodzinie Iwaszkiewiczów, napisanej przez prawnuczkę Anny i Jarosława.

Ludwika Włodek poruszyła wątki dotąd przez biografów marginalizowane. Opowiedziała losy całej rodziny – aż do dzisiaj. Pokazała Iwaszkiewicza uwikłanego w sprawy żony, córek i wnuków. Rozdartego pomiędzy ukraińską przeszłością i warszawską codziennością. Zaangażowanego w sprawy publiczne i domowe. Myślącego o dalekich podróżach i tęskniącego do kochanków. Dotąd nikt z taką odwagą, a jednocześnie delikatnością nie opisał stosunków panujących na Stawisku, w domu, w którym Anna i Jarosław spędzili większość swojego długiego życia i w którym, jako mała dziewczynka, mieszkała także autorka. Rozmawiała z rodziną, a także z przyjaciółmi pisarza i jego bliskich. Czytała ich nieopublikowane listy, wspomnienia i pamiętniki.

Tak powstała przejmująca opowieść: miejscami tragiczna, miejscami zabawna, pełna anegdot i obalająca wiele mitów.

Na zdjęciu okładkowym są Anna i Jarosław w latach 30. na przylądku Skagen. Tam, na samym skrawku Półwyspu Jutlandzkiego, ścierają się dwa morza: Północne i Bałtyckie. Ich fale podchodzą do brzegu pod innym kątem, zderzają i rozbijają o siebie.
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 25 sierpnia 2021 r.
Cena: 44,90 zł

Tove Ditlevsen “Kopenhaska”

Wybitna Trylogia kopenhaska duńskiej poetki i prozaiczki Tove Ditlevsen w końcu trafia w ręce polskiego czytelnika. W podzielonej na trzy części książce urodzona przed wojną autorka opisuje kolejne etapy swojego burzliwego życia – d­zieciństwo spędzone w ubogiej rodzinie w kopenhaskiej dzielnicy robotniczej, młodość wypełnioną pierwszymi próbami literackimi i miłosnymi tęsknotami oraz dorosłość naznaczoną nieudanymi związkami i głębokim uzależnieniem od opiatów. W opisach różnorodności kobiecego doświadczenia Ditlevsen jest bezkompromisowo szczera, a jednocześnie nieuchwytna, jakby pomimo wielkiego talentu nie mogła uwierzyć, że kilka słów zapisanych na kartce wystarczy, by przekazać prawdę o własnym życiu. „Wiem, że to straszne nie być normalnym, i sama muszę się męczyć z udawaniem, że jestem normalna” – pisze nastoletnia Tove. A w jej życiu szczęście nieustannie miesza się ze smutkiem, pragnienie zmian ze stagnacją, a trzeźwość myśli z narastającym szaleństwem.

Ditlevsen na wiele lat przed Eleną Ferrante stworzyła przejmującą opowieść o awansie społecznym, porzuceniu własnych korzeni i miłości pełnej poświęceń. Jednak podczas gdy autorka Genialnej przyjaciółki potrzebowała do tego dwóch głównych bohaterek, duńskiej pisarce wystarczy tylko jedna – ona sama.
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 25 sierpnia 2021 r.
Cena: 44,90 zł

Który tytuł wpadł Wam w oko?

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: