Elif Shafak “Czterdzieści zasad miłości” – życie według zasad Rumiego

“Czterdzieści zasad miłości” to nowość księgarni Tania książka i trzecia z kolei powieść Elif Shafak, którą miałam okazję przeczytać. Ostatnie dwie – “10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” oraz “Bękart ze Stambułu” – zawiesiły poprzeczkę niezwykle wysoko, dlatego też do tego tytułu podchodziłam z lekką rezerwą, jednak nie mniejszym entuzjazmem, niż poprzednio.

Zawsze ze zniecierpliwieniem i podekscytowaniem wypatruję nowych tytułów tej autorki w zapowiedziach literackich. Tym razem dałam się jednak zaskoczyć – jest to powieść nieco inna, niż wspomniane wcześniej dwie. Główna fabuła jest przeplatana fragmentami powieści, dotyczącej życia XIII-wiecznego poety Rumiego. To książka w książce, która – jak wskazuje tytuł – opowiada o miłości. Uczuciu głębokim i wielowymiarowym, nie dającym się zawrzeć w sztywnych formach i definicjach. Główna bohaterka mierzy się z pytaniem: czy życie bez miłości jest możliwe?

Czterdzieści zasad miłości – życie według nauk Rumiego

Czterdzieści zasad miłościŻycie Elli jest spokojne – choć może prawdziwiej byłoby napisać: pozbawione wyrazu. Każdy jej dzień charakteryzuje rutyna; przygotowuje śniadanie dla dzieci i męża, a po ich wyjściu większość swojego czasu spędza na sprzątaniu i gotowaniu wymyślnych kolacji, które poda im wieczorem. Coś jednak się zmienia, kiedy Ella zostaje recenzentką jednej z agencji literackich. Pierwszą książką, którą ma zrecenzować, jest maszynopis debiutanckiej powieści o Rumim – XIII-wiecznym poecie, nazywanym Shakespearem islamu. Od tego momentu jej życie diametralnie się zmienia, a bohaterka odkrywa, jak wiele łączy ją z mistrzem. Pod wpływem impulsu, nie zważając na profesjonalizm, postanawia odnaleźć w internecie autora dzieła i dowiedzieć się czegoś więcej, na temat jego fascynacji Rumim. Wkrótce Ella odkryje, jak inaczej mógłby wyglądać jej świat, gdyby była w nim miłość.

Elif Shafak w nowej odsłonie

“Czterdzieści zasad miłości” różni się od poprzednich powieści Elif Shafak. To książka rozdarta na dwie części: współczesną – opisującą zmagania głównej bohaterki z własnym życiem i codziennością, oraz opowieść o Rumim – poecie, mistrzu i jego naukach, która została tu przedstawiona jako debiutancka powieść, czytana przez główną bohaterkę. Elif Shafak naszpikowała swoją historię mnóstwem uczuć: nienawiścią, zazdrością, chciwością, lecz za każdym razem pozwala wygrać dobru, prawdzie, przyjaźni oraz miłości.

“Czterdzieści zasad miłości” to książka, która nie jest obarczona balastem historycznym i politycznym, z jakim muszą zmagać się bohaterowie, jak miało to miejsce w “Bękarcie ze Stambułu”. Wątkiem przewodnim książki jest miłość, która posiada wiele twarzy. Jest to uczucie, którym obdarzamy siebie, kogoś bliskiego, ale również Boga. To właśnie o tym pisze Elif Shafak – o miłości do Boga, bez względu na wyznawaną religię. Jest to jednocześnie powieść, która na piedestale stawia nas samych. Pokazuje, że w każdym uczuciu należy pamiętać przede wszystkim o sobie Bohaterowie książki, próbują odnaleźć odpowiedź na pytanie, jak zatracić się w miłości, nie zatracając tym samym siebie.

Bohaterka “Czterdziestu zasad miłości” musi przebyć daleką drogę, aby zrozumieć, czym jest miłość. Podobnie, jak przedstawiony w opowieści o Rumim Szams z Tebrizu – jego przyjaciel – niejednokrotnie będzie musiała się jej wyrzec, by naprawdę się do niej zbliżyć.

To literatura piękna polecana przez księgarnię Tania Książka. Sprawdźcie sami!

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: