Madeline Miller “Pieśń o Achillesie” – reinterpretacja mitu

“Pieśń o Achillesie” to kolejna powieść Madeline Miller, będąca reinterpretacją mitu. Autorka oddała wcześniej swoim czytelnikom “Kirke”, która również ukazała się w ramach “serii butikowej” Wydawnictwa Albatros. To wydania, które działają jak lep na muchy na okładkowe sroki. Zachwycają piękną oprawą, lecz jeszcze bardziej wnętrzem!

“Pieśń o Achillesie” została bardzo dobrze odebrana przez polskich czytelników, dlatego też sama zdecydowałam się na lekturę. Miałam tym samym dobry pretekst, by posiadać ją w swojej kolekcji. Przyznam szczerze, że uwielbiam pięknie wydane książki i bardzo ciężko było przejść mi obok niej obojętnie!

Madeline Miller przybliża czytelnikom postać Achillesa – pozawala poznać go nie jako herosa, lecz zwykłego człowieka: chłopca, mężczyznę, syna, kochanka. “Pieśń o Achillesie” jest opowieścią o jego życiu i upadku.

“Pieśń o Achillesie” – reinterpretacja jednego z najpopularniejszych mitów

Pieśń o AchillesieWedług greckiej mitologii Achilles był synem króla Peleusa i nimfy wodnej Tetydy. Z jego dziejami związana była przepowiednia: miał żyć długo i szczęśliwe, lecz umrzeć zapomniany; albo też umrzeć młodo, lecz w wielkiej chwale. Znana była również trzecia wersja tej przepowiedni, według której Achilles miał zginąć, gdy tylko zabije Hektora – bohatera Trojan.

Matka chcąc zapewnić mu nieśmiertelność, zanurzyła go, gdy był niemowlęciem, w wodach Styksu. Tym sposobem miała sprawić, by całe jego ciało było odporne na zranienia i ciosy. Trzymała go jednak za piętę, sprawiając, że ta część ciała stała się jego jedynym słabym punktem. To stąd właśnie znamy określenie “pięta Achillesa”. Tetyda wiedziała, że Grecy nie zwyciężą Trojan bez udziału Achillesa w walce. Już od najmłodszych lat wyróżniał się na polu bitwy, nie mając sobie równych. Długo chroniła syna przed wojną, ukrywając go wśród córek króla Likomedesa. Ostatecznie zdemaskował go Odyseusz, z którym to Achilles wyruszył na podbój Troi.

“Pieśń o Achillesie” opowiada o bohaterze, który pod grubym pancerzem skrywa delikatną duszę. Doskonale znamy mit, według którego Achilles ginie ugodzony w piętę strzałą – w jedyny słaby punkt swojego ciała. Dopóki jednak nie przeczytałam tej książki, nie zdawałam sobie sprawy z tego, czego naprawdę dokonał i jak wyglądało jego życie.

“Pieśń o Achillesie” – o chłopcu ukrytym pod ciężką zbroją

Achilles – bohater, heros, półbóg. Chłopiec, mężczyzna, kochanek. Ogarnięty rządzą mordu triumfator, największy z największych. Niepokonany. Jakie oblicza pod ciężką zbroją skrywał Achilles? Jak żył i jak kochał? Czy był szczęśliwy?

Madeline Miller snuje swoją interpretację jego losów i podsuwa czytelnikowi możliwe odpowiedzi na powyższe pytania.

“Pieśń o Achillesie” to książka, która w bardzo przystępny sposób przedstawia jego historię, choć przyznam szczerze, że czuję niedosyt. Choć zbudowana jest na micie ze wszystkimi szczegółami, to jako czytelniczka pragnęłabym spędzić więcej czasu z bohaterami. A jako osoba spragniona wiedzy – dowiedzieć się jeszcze więcej pod względem przede wszystkim historycznym.

To świetna lektura dla osób, które lubują się w mitologii lub chciałyby się dowiedzieć więcej o tym bohaterze.

Szukajcie w dziale beletrystyki i literatury pięknej w Księgarni Internetowej Tania Książka

 

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: