Jean Webster “Tajemniczy opiekun” – listy do nieznajomego

“Tajemniczy opiekun” to kolejny klasyk, który ukazał się nakładem Wydawnictwa MG w pięknej szacie graficznej. Bardzo lubię wydawane przez nich książki i często chętnie po nie sięgam. To idealny sposób na promocję klasycznych dzieł – wydanie ich w przepięknych, przyciągających oko oprawach!

Po raz kolejny Wydawnictwo MG przedstawia nam losy sieroty – dziewczynki, która całe życie spędziła w przytułku… Lecz nastał czas, kiedy świat się do niej otwiera. Czy uda jej się wykorzystać szansę?

“Tajemniczy opiekun” – optymistyczna opowieść o życiu

Tajemniczy opiekun“Tajemniczy opiekun” to w dużej mierze powieść epistolarna. Główną bohaterkę – Agatę Abbot – poznajemy jeszcze w sierocińcu. Jest najstarszą z wychowanek i jej los wcale nie rysuje się kolorowo… W końcu będzie musiała opuścić miejsce, w którym się wychowała i zadbać o własną przyszłość… Niespodziewanie jednak okazuje się, że owy tytułowy “Tajemniczy opiekun” postanowił wziąć Agę – jak zwykła o sobie mówić bohaterka – pod swoje skrzydła. Choć opiekunowie zazwyczaj zajmowali się edukacją chłopców, tym razem to Agacie przypadł ten zaszczyt. Dziewczyna rozpoczyna naukę w collegu, lecz pod jednym warunkiem: ma raportować Tajemniczemu opiekunowi swoje postępy w nauce. Aga pisze do Tajemniczego opiekuna listy i opowiada mu o wszystkim: o nauce, egzaminach, ale i o własnym życiu i różnych perypetiach. Bardzo zbliża się do osoby, która czyta jej słowa, choć nigdy nie dowiedziała się, kim jest jej opiekun. Czy jest młody, czy stary? Gruby czy chudy? Ma bujną czuprynę, a może jest łysy? Prześmiewczo nazywa go w listach “Pająkiem długonogim”. Wkrótce, po długim czasie nauki, Aga ma poznać swojego opiekuna. Czym zakończy się to spotkanie?

Optymistyczna opowieść dla młodzieży

“Tajemniczy opiekun” to świetna książka dla młodzieży! Jest tak optymistyczna i radosna, że poprawia nawet najciemniejsze dni. Zazdroszczę osobom, które czytały ją właśnie w okresie dorastania – ja nie byłam w stanie doznać w tak znacznej mierze już jej magii, momentami kompletnie nie rozumiałam zachowania bohaterki.

Książkę zdobią liczne ilustracje głównej bohaterki, którymi wspomagała się przy raportowaniu Tajemniczemu Opiekunowi swojego życia. Są one dużym atutem powieści, wprowadzają wyjątkowy klimat i są bardzo zabawne.

To lekka opowieść o tym, że z każdej trudnej życiowej sytuacji znajduje się wyjście. Najważniejsze, by wykorzystywać szanse, które dostajemy i iść przez życie z uśmiechem.

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: