T. M. Rudzka “Czas Karola. Czekoladowa dynastia – opowieść o Wedlach

“Czas Karola. Czekoladowa dynastia” to pierwszy tom fabularyzowanej opowieści o Wedlach, wydany z okazji 170 rocznicy powstania fabryki. To doskonała okazja, aby poznać historię słynnej firmy E. Wedel, lecz w bardzo przystępnej formie – jako powieść. Wszyscy doskonale znamy smaki tych popularnych słodyczy: Ptasiego Mleczka, kultowego “Pawełka”, Torciku Wedlowskiego czy rozpływającej się w ustach niepowtarzalnej czekolady Wedla… Jeśli więc tak, jak ja, za nimi przepadacie z pewnością z przyjemnością zatopicie się w tej słodkiej lekturze.

Jakie były początki najpopularniejszej w Polsce fabryki czekolady? Kto stoi za sukcesem firmy, która istnieje już 170 lat?

“Czas Karola. Czekoladowa dynastia” – opowieść o pierwszym założycielu firmy E. Wedel

Czekoladowe imperiumKarol Wedel obchodziłby w tym roku swoje 208 urodziny! To właśnie on stoi za fabryką czekolady Wedla. Niemiec z urodzenia, Polak z wyboru – jak o nim mówiono. Ta opowieść rozpoczyna się w XIX wieku, kiedy to młoda służąca Joanka Miller wyjeżdża z polecenia swojej pani do Berlina. Tam ma pomagać młodemu małżeństwu i synowi przełożonej – Wedlom. To właśnie jej listy stanowią część tej historii. Joanka opisuje matce wszystko to, czego doświadcza w Berlinie. Lubi też poplotkować, więc szybko wychodzą na jaw pewne fakty z życia Karola, które w XIX wieku nie były dobrze przyjmowane w społeczeństwie.

Obserwując rynek i planując założenie własnej firmy bardzo ostrożnie, Karol postanawia przenieść się wraz z rodziną do Warszawy. Jest zdania, że w Berlinie kolejna fabryka czekolady nie ma szans powodzenia, co innego w Polsce. To właśnie tam, na ulicy Miodowej, otwiera swoją pierwszą fabrykę i pijalnię czekolady. Pozostają zatem w Polsce pod zaborami, a czytelnik ma szansę obserwować rozwój nie tylko jego firmy, ale i poznać innych członków rodziny, czy obserwować burzliwe tło historyczne.

Niech światem zawładnie czekolada!

“Czas Karola. Czekoladowa dynastia” to fabularyzowana opowieść, co doskonale jest ukazane, gdy w powieści pojawiają się takie postaci, jak Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Stanisław Wokulski, czy… Rhet Buttler! Autorka tworzy przyjemny klimat i pozwala cieszyć się lekturą, zatopić się w tym niezwykłym słodkim – choć nie zawsze – świecie. Wielka historia jest tylko tłem dla historii czekolady Wedla, choć zostaje wpleciona w powieść całkiem zgrabnie. Dzięki temu autorka podkreśla również odrębność rodziny Wedlów, pokazuje ich światopogląd i niezależność. W wielu momentach pokazuje również ich nowoczesność i rewolucyjne poglądy, które zdecydowanie “wyprzedziły” ich czasy – jak między innymi pracę kobiet w pijalni czekolady.

To bardzo przyjemna powieść, choć bardzo brakowało mi w niej zdjęć. Myślę, że stare fotografie byłyby fantastycznym dodatkiem, pozwalającym jeszcze bardziej poczuć klimat XIX-wiecznej pijalni czekolady… Tymczasem ja podrzucę Wam parę zdjęć, by nasycić swój i Wasz apetyt.

Czekoladowa dynastiaSklep firmowy i Café – najstarsza Pijalnia Czekolady E.Wedel „Staroświecki Sklep”.
Źródło: wikipedia

Po przeczytaniu “Czekoladowa dynastia” mam marzenie, by udać się do pijalni czekolady Wedla. A Wy – piliście już słynną wedlowską czekoladę?

Czekoladowa dynastiaKarol Wedel
Źródło:https://wedel.pl/o-firmie/historia

Czekoladowa dynastiaDawna pijalnia czekolady Wedla
Źródło: https://twojahistoria.pl

Z pozdrowieniami,
Kasia

 

Share: