Barry Lopez “O wilkach i ludziach” – opowieść o dzikiej naturze

“O wilkach i ludziach” to kompleksowa opowieść o jednych z najbardziej fascynujących dzikich zwierząt. Wywołują w nas skrajne uczucia: podziw i strach. Są pełne majestatu i nieokiełznanej dzikości. Kojarzą nam się dwojako: z jednej strony z dostojnością i siłą, z drugiej – ze złem, czającym się w jego wnętrzu i nieprzewidywalnością. To zwierzęta powszechnie nam znane – są ważnym elementem kultury, pojawiają się w baśniach i bajkach, a nawet w przysłowiach. Czy jednak na pewno je znamy? Co tak naprawdę możemy powiedzieć o wilkach? Barry Lopez rozprawia się z wszystkimi mitami na temat wilków i opowiada o nich tak szczegółowo, jak to tylko możliwe.

“O wilkach i ludziach” – czyli czego nie wiemy o tych zwierzętach

Wilki to zwierzęta, których pięknu nie sposób się oprzeć. Z jednej strony wydają nam się w jakiś sposób bliskie, bo przypominają naszych czworonożnych przyjaciół. Z drugiej zaś widzimy ten błysk w oku dzikiego zwierzęcia i czujemy strach. Barry Lopez tworzy swoiste kompendium wiedzy na temat wilków, rozprawiając się z wszystkimi krzywdzącymi mitami na ich temat, nie gloryfikując ich jednak. Odnosi się do historii, literatury, mitologii, religii i prywatnych doświadczeń z nimi. Pokazuje piękno istnienia wilków, siłę, niebezpieczeństwo i dzikość, jaką reprezentują. To książka naszpikowana informacjami, urozmaicona ciekawostkami, a nawet bajkami i ludowymi wierzeniami, w których głównym bohaterem jest właśnie to zwierzę. Autor odnosi się z szacunkiem do tradycji, ale i rozbija zabobony, w które wierzono od wieków. Rysuje nam portret wilka z wszystkimi jego cechami, które nas zachwycają i przerażają.

Kompleksowa opowieść o wilkach

Wilk to zwierzę, które warto poznać,  ma ogromne kulturowe znaczenie i, jak wspomniałam na początku, wielokrotnie pojawia się w bajkach, baśniach, ludowych wierzeniach czy opowieść. “O wilkach i ludziach” to dobry sposób na rozpoczęcie tej przygody. Zadziwiająco, na polskim rynku książki dostępnych jest bardzo wiele opowieści o wilkach – ja sama miałam okazję opowiadać na blogu o dwóch tytułach – powieści “Wilk zwany Romeo” i komiksie “Wilk“.

Historia tych zwierząt jest bogata, choć nie pozbawiona krwawych rys. Człowiek jest największym niebezpieczeństwem dla dzikiej natury, co pokazuje ta oraz wyżej wspomniane książki. Lata krwawych mordów, dzikiej i nienasyconej żądzy zabijania odcisnęły się na wilkach.

Barry Lopez pokazuje nam wilki takie, jakie są od zawsze: często brutalne, lecz przestrzegające zasad, dzikie, niebezpieczne, obdarzone ogromnym intelektem. Tworzy tę opowieść, przepełniając ją ogromnym szacunkiem do tych stworzeń i do dzikiej natury, z którą my – ludzie – powinniśmy współżyć, a nie walczyć. To książka, która dostarcza spektrum emocji: wzrusza, złości, smuci i skłania do refleksji. To podróż – nie zawsze wygodna i bezpieczna – wgłąb dzikiej natury.

Przy okazji polecam Waszej uwadze jeszcze inną książkę Baryy’ego Lopeza – “Arktyczne marzenia“.

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: