Amor Towles “Dobre wychowanie” – jak nieznajomy może odmienić życie?

“Dobre wychowanie” to debiut autora słynnego “Dżentelmena w Moskwie”, Amora Towlesa. Właśnie dlatego, że ta druga powieść tak bardzo mi się podobała, skusiłam się, by sięgnąć po pierwszą. Miałam przy tym spore wymagania, co do lektury i wcale nie mniejsze obawy. Jak się jednak okazało – to zupełnie inna para kaloszy! Główną bohaterką i narratorką jest Katey Kontent, choć tak naprawdę opowiada ona o życiu dwójki swoich przyjaciół. Jeśli dodamy do tego Nowy Jork z roku 1937, zapowiada się naprawdę świetna lektura! Czy dorówna słynnemu “Dżentelmenowi w Moskwie”?

“Dobre wychowanie” – czyli debiut Amora Towlesa

Katey Kontent, bohaterka i narratorka powieści – jak już wcześniej wspomniałam – wraz ze swoją przyjaciółką Eve, poznaje w klubie jazzowym młodego bankiera. Trwa szalona noc sylwestrowa, która ma zmienić – choć zupełnie się tego nie spodziewają – życie dwóch dziewczyn nie do poznania! Dotychczas szare myszki, przemykające niezauważalnie wśród tłumu, będą miały spędzić rok wśród elity i w najbogatszych miejscach na świecie. Przepełnione nadzieją, marzeniami i planami będą mogły zaufać jedynie sobie: swojej intuicji i inteligencji. W ten nieznany świat wprowadzi je błyskotliwy Tinker Grey. Lecz czy nowo poznany kolega będzie przyczyną jedynie ich szczęścia, czy również tragedii? Spotkanie z przystojnym bankierem rozpęta lawinę zdarzeń, w które cała trójka zostanie wciągnięta i nad którymi nie zdołają zapanować.

Niesamowity Nowy Jork

Amor Towles odmalowuje Nowy Jork w niezwykły sposób. To miasto z marzeń i snów, które pozwala spełniać marzenia i być tym, kim tylko się zapragnie. To Nowy Jork z moich wyobrażeń – ten, o którym śpiewał Sinatra. W dokładnie taki sposób poznają go dwie bohaterki powieści. Przemierzają miasto wraz ze swoim przewodnikiem, pragnąc jednocześnie splendoru i pozostania sobą w tej szalonej pętli zdarzeń. Jak potoczą się ich losy? Jak odnajdą się w świecie, w którym panują zupełnie inne zasady? Co trzeba zrobić, aby przetrwać?

Amor Towles napisał piękną powieść o przyjaźni i relacjach między trójką przyjaciół. Odmalowuje szereg uczuć, które nimi targają: miłość, zazdrość, pragnienia, współczucie. Pokazuje w ten sposób, jak bardzo przypadkowe spotkanie może zmienić bieg naszego życia i jaki wpływ mają na nie inni. Choć przeczytałam jednym tchem, nie postawię na równi z “Dżentelmenem w Moskwie”, ale z ogromną ochotą poznam inne dzieła tego autora!

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: