R. Kipling “Księga dżungli. Historia Mowgliego” – opowieść o wolności

“Księga dżungli” to dla wielu z nas jedna z najważniejszych historii z dzieciństwa. Z ogromną przyjemnością wróciłam do niej, odkrywając – wcale nie bez zaskoczenia – jak bardzo różni się od znanej bajki Disneya. Za to właśnie uwielbiam książki – za pokazywanie zupełnie innej perspektywy, a czasem wręcz zgoła innej historii. To nie jest błaha i sielankowa opowieść o chłopcu, żyjącym w dżungli. To brutalna, pełna zwrotów akcji opowieść o oddaniu, braterstwie, lojalności, zemście i wolności.

Po przeczytaniu prawdziwej historii Mowgliego bohater ten stał się dla mnie jednym z najważniejszych w życiu.

“Księga dżungli” – opowieść o chłopcu wychowanym przez wilki

Księga dżungli“Księga dżungli. Historia Mowgliego” to zebrane w jeden tom i przedstawione chronologicznie opowieści o chłopcu, którego wychowały wilki. Jako niemowlak Mowgli trafia w paszczę Share Kaana – tygrysa chcącego go pożreć. Z opresji ratują go wilki, które przyjmują małego do swojej watahy. Opiekują się nim tak samo, jak własnymi dziećmi, choć kochają go ciut mocniej. To wilczątko bez sierści szybko staje się istotną częścią społeczności dżungli. Na każdym kroku towarzyszą mu stary, mądry niedźwiedź Baloo, czarna pantera Bagheera – gotowa, by stanąć w każdej chwili w jego obronie – i cieszący się szacunkiem oraz siejący postrach wśród innych wąż Kaa.

Życie Mowgliego w dżungli pełne jest przygód i perypetii – ale to nie tylko zabawa. Mowgli stale walczy ze swoim największym wrogiem – tygrysem Share Kaanem, który zapowiada, że kiedyś dokończy to, co mu przerwano – zabije Mowgliego. Jako człowiekowi przyjdzie mu również stanąć oko w oko ze swoją rasą. Czy przyjdzie taki czas, że będzie musiał opuścić dżunglę i wrócić do ludzi? Wszak nie wszyscy w dżungli są mu przychylni, ale czy ludzie zaakceptują go bez wahania?

“Księga dżungli” – wolność i braterstwo

Gdybym miała w dwóch zdaniach streścić o czym jest ta książka odpowiedziałabym właśnie tak: o wolności i braterstwie. Mowgli, przez sytuację w jakiej się znalazł, stał się odrębną jednostką. Całkowicie nie pasuje ani do dżungli, ani do ludzi. Jest kimś zupełnie innym – wyjątkowym. Dżungla, w której żyje daje mu wolność. Nie ograniczają go ludzie i obyczaje, choć prawa, przekazane mu przez niedźwiedzia Baloo, są świętością. Dżungla to jego dom. Są to zasady, których głównym celem jest zapewnienie życia w zgodzie i w sprawiedliwości. Dbanie o swój ród, lojalność wobec braci, oddanie przyjaciołom i rodzinie, walka o honor – to jedne z tych, które tutaj obowiązują.

Dorastając w dżungli mały Mowgli nauczył się o wiele więcej, niż gdyby wychowywał się wśród ludzi. Rudyar Kipling nie idealizuje jednak tego miejsca – zachowuje jego dzikość i szorstkość, co sprawia, że nie jest to historia tylko dla dzieci. Mało tu przygód Mowgliego, do których przyzwyczaił nas Disney – więcej właśnie tych uniwersalnych prawd, a głównym motywem jest chęć zemsty i walka o honor.

Przeczytajcie “Księgę dżungli”, odkryjcie ją na nowo i pozwólcie sobie na ten zachwyt.

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: