Barry Lopez “Horyzont” – współczesna epopeja o świecie

“Horyzont” to jedna z książek, należących do serii EKO Wydawnictwa Marginesy. Parę lat temu, kiedy był swoisty “bum” na książki o tematyce przyrodniczej, zaczęłam je skrzętnie kolekcjonować. W ten sposób trafiłam na “Arktyczne marzenia” Barry’ego Lopeza – monumentalną powieść poświęconą Arktyce, najważniejszą w dorobku pisarza. Chętnie sięgnęłam i po “Horyzont”, określany mianem współczesnej epopei. Barry Lopez był jednym z największych myślicieli współczesności, a rozważania swoje poświęcał otaczającemu nas światu.

“Horyzont” to książka bez dwóch zdań trudna. Ciężko przeczytać ją od deski do deski, nie pozwalając w tym czasie własnym myślom na odbycie samoistnych podróży. Wymaga skupienia i poświęcenia jej czasu, ale lektura jest tego warta. Choć książki przyrodnicze mają już lata swojej świetności za sobą (a przynajmniej, tak mi się wydaje), kiedy po nie sięgam, uświadamiam sobie, jak bardzo są ważne. Taki właśnie jest “Horyzont” – trudny, iście monumentalny, ale to bardzo istotny głos dotyczący naszej planety.

Horyzont“Horyzont” – opowieść o otaczającym nas świecie

“Horyzont” to książka podzielona na sześć części, a każda z nich opisuje inny zakątek świata. Barry Lopez zabiera nas w fascynującą podróż, gdzie pokazuje naszą planetę od początku istnienia, aż po współczesność. Przenosi swoich czytelników na daleką Arktykę (znowu!) i Antarktydę, na Galapagos, na kenijską pustynię, do Australii i Zachodniego Oregonu.

Bada historię ludzkich eksploracji – od prehistorycznych ludów, przypominając pochodzenie człowieka, aż po kolonialistów, rysując smutną historię tamtych czasów. Bo choć nie da się zaprzeczyć, że odkrycia nowych lądów przyczyniły się do istnienia świata, który znamy dziś, jest to również gorzka pigułka, którą musimy przełknąć. To historie gwałtów, rozbojów, zabójstw i całkowitego unicestwienia pięknej kultury rdzennych mieszkańców.

Odbywając swoje podróże Barry Lopez spotyka się z wieloma ludźmi. Nawiązuje nowe przyjaźnie, dzięki którym stara się zrozumieć współczesny świat. “Horyzont” pełen jest więc rozważań i refleksji, powrotów do przeszłości i zadumy nad tym, co jeszcze nas czeka.

“Horyzont” – monumentalna i epicka powieść

“Horyzont” to książka, której należy dać się pochłonąć. Jej lektura może zająć sporo czasu, ale czytając uważnie, jesteśmy w stanie wyciągnąć z niej bardzo dużo. To wymagająca pozycja, która pozostawia w nas chwilę zadumy i refleksji nad otaczającym nas światem. Barry Lopez opisuje otaczający nas świat z zaskakującym spokojem. Poznając przedstawioną jego słowami historię Ziemi, jestem pełna zachwytu. Rodzi we mnie dziwny spokój i wrażliwość na to, co jest dookoła.

Z pozdrowieniami,
Kasia

Share: