Co ciekawego ukaże się w lutym? Co opłaca się kupić, a na czym warto zawiesić oko? Jakie tytuły powinny znaleźć się na waszej półce? Na jakie pozycji wyciągać już ukryte zaskórniaki? A może potrzebujecie prezentu i buszując wśród nowości wydawniczych jeszcze nic nie znaleźliście?
Oto moje TOP 9 nowości wydawniczych w miesiącu lutym. Które z nich się Wam podobają? Planujecie coś kupić?
Zapraszam serdecznie do dzielenia się opiniami w komentarzach!

123

1. Paul Theroux, autor “Safari mrocznej gwiazdy. Lądem z Kairu do Kapsztadu” powraca na swój ukochany kontynent, aby zobaczyć jak on i Afryka się zmienili. Tym razem swoją podróż rozpoczyna od Kapsztadu, kończąc ją w Angoli. Jak zwykle są rozczarowania i zachwyty, a całość oplata zasadnicze pytanie: co ja tutaj robię?
Bardzo żywy, dosadny, zabawny i sugestywny opis Czarnego Kontynentu, miejsc wymazanych z przewodników turystycznych.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 3 lutego 2016 r.
Cena: 39,90 zł.

2. W “Zawsze nie ma nigdy” Pilch wraca do wiślańskich i krakowskich czasów – do studiów i swojej pracy w “Tygodniku Powszechnym”, wyprowadzki do Warszawy, gdzie najważniejszym bohaterem jego powieści są biurkowe akcesoria – pudła, pudełka, ołówki, kartki, czy samo biurko.Ewelina Piotrowiak wydobywa z Pilcha jego gorzką intymność, pytając o rzeczy błahe i ważne, zagadując o filozofię i wydarzenia aktualne, pozwalając przesiąknąć swojemu wywiadowi miłością do literatury, pisania, czytania.Książka okazuje się być też prawdziwą gratką dla fanów Pilchowskiej prozy, bowiem zostało w niej zamieszczone kilka nieopublikowanych nigdzie wcześniej fotografii – z dzieciństwa, ze studiów, wreszcie z czasów dorastania. A na okładce… pilnie studiujący okładkę “Przeglądu Sportowego” młody Jerzy
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 4 lutego 2016 r.
Cena: 39,90 zł.

3. Wreszcie w lutym do rąk wielbicieli Donny Tartt powraca nowe, piękne wydanie “Małego Przyjaciela” – powieści o niebezpiecznej żądzy zemsty, ogromnej tragedii, która przydarzyła się pewnej rodzinie i niesamowitej przyjaźni. Kiedy mały Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie, Harriet jest jeszcze niemowlakiem. To jednak nie przeszkadza jej, aby w dwanaście lat po śmierci brata rozpocząć śledztwo na własną rękę, korzystając z wiedzy z książek przygodowych, mając do pomocy najlepszego przyjaciela. Czy Harriet uda się scalić rodzinę, którą tajemnicza śmierć Robina rozbiła na tysiąc małych kawałków?
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data premiery: 8 lutego 2016 r.
Cena: 54,90 zł.

456

4. Jak naprawdę wygląda przeprawa Syryjczyków przez morze do upragnionej Europy – do Włoch, a później, być może, dalej? Jak wygląda wolność, o której marzą i czym jest wyprawa, która dla niejednych już skończyła się śmiercią?
Dowieść tego próbują czeski fotograf Stanislav Krupař i niemiecki reporter Wolfgang Bauer, którzy postanowili przebyć drogę, którą pokonują uciekinierzy. Zmienili tożsamość, zaufali przemytnikom i przyłączyli się do Syryjczyków.
Przez morze” pokazuje prawdziwych ludzi, nie kolejne liczby w statystykach. Syryjczyków, z których każdy ma inną historię. To również opowieść o wspólnocie, która tworzy się, kiedy przyświeca jej jeden cel – wolność. Książka Bauera to apel do Europy, aby dostrzegła najbardziej potrzebujących.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 10 lutego 2016 r.
Cena: 34,90 zł.

5. “Dla mieszkańców Amazonii różowe delfiny to „boto”, zmiennokształtni, którzy pod ludzką postacią wychodzą z wody, aby uwieść człowieka i zaprowadzić go do Encante, podwodnego świata cudów. Naukowcy nazywają je Inia geoffrensis i wywodzą ich początki z pradawnego gatunku uzębionych waleni, którego korzenie sięgają około piętnastu milionów lat wstecz. Jedno, co wiadomo na pewno, to najmniej zbadany gatunek delfinów na świecie.
W Podróży różowych delfinów przeplatają się ze sobą starożytne mity i współczesna nauka. Sy Montgomery – poetka, przyrodniczka i Indiana Jones w jednej osobie – śledzi historyczną i naturalną przeszłość delfinów, bada ich obecne środowisko i zastanawia się, jaki los czeka te niezwykłe ssaki, jeśli człowiek nie przestanie na masową skalę wycinać lasów deszczowych. Nie waha się przy tym wspinać na trzydziestometrowe drzewa, kąpać w wodzie, w której roi się od piranii, zażyć ayahuaski, bardzo silnego halucynogenu, dzięki któremu szamani porozumiewają się z delfinami, ani sterczeć na słońcu kilkanaście godzin tylko po to, żeby zobaczyć skrawek płetwy grzbietowej.” – nie potrafiłabym lepiej oddać słów zachęty do przeczytania “Podróży różowych delfinów”, niż zrobiło to Wydawnictwo Marginesy.
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 10 lutego 2016r.
Cena: 31,90 zł.

6. To w Afganistanie ścierają się interesy światowych potęg. To Afganistan doprowadził do rozpadu ZSRR. Wreszcie to Afganistan wystawił na szwank reputację USA – najpotężniejszego światowego mocarstwa. Afgańczycy przestawili kierunek biegu rzeczy. Odgradzając się od obcych, kryjąc się przed nimi w przepastnych dolinach, stracili kontakt ze światem. To obcy zrobili z Afganistanu akademię terroru, nie oni sami. “Modlitwa o deszcz” Jagielskiego przybliża nas do zrozumienia fenomenu tego dziwnego, a jakże fascynującego i przyprawiającego o gęsią skórkę kraju.
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 15 lutego 2016 r.
Cena: 44,90 zł.

789

7. Zdecydowanie warto przyjrzeć się też kolejnej pozycji wydanej przez Wydawnictwo Marginesy – “Shantaram” – czytelniczemu Świętemu Graalowi, historii pewnego Australijczyka, który porzucony przez żonę pocieszenie znalazł w heroinie i coraz to śmielszych przestępstwach (przez media zwany rabusiem-dżentelmenem), który w końcu za swoje występki trafił to więzienia, ale… uciekł z niego, kierując się w stronę Indii, które miały być tylko przystankiem w długotrwałej podróży. “Ukrywał się w slumsach, gdzie leczył biedaków, był żołnierzem bombajskiej mafii, walczył z Armią Czerwoną w Afganistanie. Poznał Karlę – tajemniczą femme fatale, Amerykankę szwajcarskiego pochodzenia, która długo nie potrafiła odwzajemnić jego uczucia.”.
Niektóre historie z mojego życia opisane są tak, jak się wydarzyły, a inne to wymyślona narracja, jedynie zaczerpnięta z moich doświadczeń.
Mężczyźni dziękowali także za to, że napisałem rzecz o miłości. Żołnierze, gliniarze, motocykliści, strażnicy więzienni, więźniowie odsiadujący wyroki i pracownicy ochrony, wszyscy pisali do mnie, dziękując za to, że opisałem twardego faceta, który szaleje z miłości”.
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 17 lutego 2016 r.
Cena: 47, 90 zł.

8. Absorbującą powieścią może okazać się też “Klaśnięcie jednej dłoni”, za które Richard Flanagan, autor “Ścieżek Północy” w 2014 roku otrzymał nagrodę Bookera:
“Tasmania – rozległa, tajemnicza kraina. Pewnej nocy 1954 roku osadę Butlers Gorge omiatała śnieżyca, a czarne chmury przesłoniły gwiazdy. Maria Buloh bez słowa opuściła męża i trzyletnią córkę, by nigdy do nich nie wrócić. Rozpłynęła się bez śladu. Dlaczego i dokąd odeszła? Szukając zapomnienia w alkoholu, Bojan, słoweński imigrant, odnajdzie w nim jedynie demony przeszłości – tragiczne wspomnienia z czasu wojny, a rozpacz po odejściu żony przekuje w codzienne domowe piekło dla małej Sonji. W 1989 roku, po latach spędzonych w Sydney, dorosła już Sonja odwiedza ojca. To szansa na przebaczenie, ale też i czas na podjęcie najważniejszej decyzji w życiu młodej kobiety, która będąc w ciąży, zastanawia się nad jej przerwaniem.”
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 18 lutego 2016 r.
Cena: 39,90 zł.

9. “Anglia, schyłek XIX wieku. W uporządkowane życie Nancy Astley, córki sprzedawcy ostryg, niespodziewanie wkracza Kitty Butler, gwiazda wodewilu. W pogoni za marzeniami Nancy opuszcza rodzinną miejscowość i wraz z nową przyjaciółką wyrusza na podbój Londynu, gdzie wkrótce sama staje na scenie… “. “Muskając aksamit” to niesamowita historia o poszukiwaniu miłości, szczęścia i własnej tożsamości, a wszystko to otulone miękkim płaszczem uszytym z historii, kiedy to autorka przedstawia panoramę społeczną epoki, mentalność ludzi, kulturę i zwyczaje.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 18 lutego 2016 r.
Cena: 42,00 zł.

Wpadło Wam coś w oko?

Share: