Zdążyliście już przeczytać wszystko co ciekawe w marcu? Mam nadzieję, bo chociaż kwiecień dopiero się rozpoczął, prezentuje się niesamowicie! Od romansu, przez mocny thriller, aż do fascynujących reportaży i biografii. Spójrzcie, co przygotowały dla nas wydawnictwa:

123

1. Zaczynamy bardzo mocnym akcentem, bo “Wioską morderców” Elizabeth Hermann. W berlińskim ogrodzie zoologicznym doszło do makabrycznej zbrodni. Kiedy zjawia się tam policjantka Sanela Beara, wcale nie jest lepiej. Zaledwie kilka dni później prasa publikuje przerażające okoliczności zdarzenia i ujawnia nazwisko podejrzanej o dokonanie makabrycznej zbrodni. Chociaż kobieta przyznaje się do popełnienia morderstwa, Sanela jej nie wierzy i rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Profesor Gabriel Brock i młody psycholog Jeremy Saaler, którzy mają przygotować opinię na temat poczytalności Charlie Rubin, zaczynają podejrzewać, że zabójstwo ma coś wspólnego z dzieciństwem podejrzanej, spędzonym w Wendisch Bruch, niewielkiej wiosce w Brandenburgii, gdzie nie ma już ani jednego mężczyzny… I tylko psy szczekają tak jak przed laty, zwiastując swoim ujadaniem nadchodzące nieszczęście…
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 12 kwietnia 2016 r.
Cena: 38 zł

2. O kobiecie zakładającej nielegalny ogród na ostatnim pietrze warszawskiego bloku, mężczyźnie składającym żurawie origami, dziewczynce, która wypowiadając egoistyczne życzenie martwi się, że popełniła grzech przeciwko grawitacji, o sekretarce zmarłego pisarza, która wchłania jego tożsamość niczym rozgwiazda ciało swojej ofiary… “Bliskie kraje” Julii Fiedorczuk to zbiór 22 opowiadań o różnorodnej tematyce. Autorka nieważkości opowie nam o inności, obcości i niezwykłych spotkaniach, wciąż wierząc w moc literatury w świecie wyniszczonym przez wojnę.
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 13 kwietnia 2016 r.
Cena: 37,90 zł

3. Jak wyglądała praca lub jak zwykli mówić zazdrośni – zajęcie – stewardesy w PRL-u? Były młode, piękne, dobrze wykształcone, władające kilkoma językami. Co tak właściwie leżało w granicach ich obowiązków? Przejście się po pokładzie i zaoferowanie kanapek? Picie szampana, jedzenie kawioru, podróże z aktorami, pisarzami i sportowcami? Czy może ciężka praca po dwanaście godzin na dobę przez niemal trzydzieści dni w miesiącu, konieczność radzenia sobie z chorobami, trudnymi pasażerami, celnikami, ze strachem o swoje i koleżanek życie? To także podejmowanie na co dzień ciężkich wyborów – czy zapisać się do partii, czy dorobić, czyli przemycać, uciec z Polski, czy jednak zostać z rodziną?
Stewardesy pracujące w Polskich Liniach Lotniczych LOT w czasach PRL-u przez lata milczały, książka Anny Sulińskiej “Wniebowzięte” przełamuje ich milczenie. Mówią o marzeniach, wolność i cenie, jaką musiały za nie zapłacić.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 13 kwietnia 2016 r.
Cena: 39,90 zł

1a2a3a

4. “Głowy piwniczne” to rozmowy Wacława Krupińskiego z legendarnymi artystami, twórcami najsłynniejszego kabaretu w samym sercu Krakowa – kultowej Piwnicy pod Baranami – z okazji sześćdziesięciolecia nieustannej zabawy. Pełno tu anegdot, humoru, niekiedy osobistych wspomnień. Książkę wzbogacają teksty piosenek i monologów, zdjęcia i rysunki piwnicznych artystów, w tym niepublikowane nigdy wcześniej rysunki Grzegorza Turnaua.

Podejrzewam, że należę do ostatniego pokolenia pamiętających Piwnicę pod Baranami. Dlatego ta wspomnieniowa książka pełna anegdot i cytatów, w której autor nie wolny od krakowskiej gwary i powiedzonek, prezentuje po kolei wszystkich ważnych uczestników tej wielkiej przygody, jest bezcenna.Wacław Krupiński
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery 14 kwietnia 2016 r.

5. Kim jest chrapiący ptak? Bo to właśnie jego ojciec Bernda Heinricha wspomina najczęściej po przyjeździe do Ameryki. To za nim, mimo iż uważano go za gatunek wymarły, wyruszył na poszukiwanie. Często rozmawiał z żoną o życiu, które przed II wojną światową i tuż po niej wiedli razem najpierw w Polsce, potem w Niemczech. Opowieści o baśniowym domu w lesie, o Starym Świecie i tropikalnych krajach, do których Gerd Heinrich wyprawiał się w młodości, zapadły młodemu Berndowi głęboko w pamięć.
Bernd Heinrich opowiada, jak kształtowały się jego stosunki z ojcem i jak wyglądała codzienność na farmie w Maine, która stała się domem dla emigrantów z Europy, co przesądziło o tym, że poszedł w jego ślady, został uznanym przyrodnikiem, autorem wielu książek, w których z ogromnym znawstwem i pasją przybliża swoim czytelnikom fascynujący świat przyrody.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 20 kwietnia 2016 r.
Cena: 44,90 zł

6. “Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina” to fascynująca historia wytwórni filmowej Sfinks i jej twórcy Aleksandra Hertza na tle Warszawy lat 1906–1939. Początki wielkich karier i losy takich gwiazd jak Pola Negri, Jadwiga Smosarska, Józef Węgrzyn czy choćby Stefan Jaracz.
Porwania aktorów, zrywane kontrakty, szpiegostwo repertuarowe – drapieżna konkurencja prekursorów polskiego kina. Pierwsze wielkie sale kinowe, pierwsze produkcje i pierwsze sukcesy. Początek flirtu wielkich pisarzy z nową sztuką – ekranizacje Orzeszkowej, Żeromskiego, Sienkiewicza czy Zapolskiej. A wszystko to w atmosferze wielkich emocji towarzyszących pionierskim dokonaniom.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 21 kwietnia 2016 r.
Cena: 42 zł

1b2b3b

7. Północ Norwegii – surowy klimat, garstka ludzi, tysiące reniferów, chłodne morze i wicher.
Dla bohaterów tej książki Finnmark, region przez wieki utożsamiany z ultima Thule, to centrum świata i niekończąca się opowieść. Słowo „hen” w norweskim odnosi się do odległości, tyle że równie dobrze może znaczyć „po drugiej stronie globu”, jak i „tuż za rogiem”. Hen to równocześnie daleko i blisko. Najdalszą północ Europy Ilona Wiśniewska ogląda matowymi oczami umierającego starca, wsłuchuje się w nią razem z Mari Boine – najsłynniejszą na świecie saamską wokalistką, godzi się na nią z tymi, którzy nie mają dokąd wyjechać, albo stara się ją uchronić od zniknięcia wraz z tymi, którzy malują murale na opuszczonych budynkach.
Hen” Ilony Wiśniewskiej to książka poświęcona naszej historii, jest opowieścią o nas.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 27 kwietnia 2016 r.
Cena: 44,90 zł

8. “Dziś wiem i widzę już nieco więcej. Nauczyłam się patrzeć, ale umiem też przymykać oczy. Ze strachu, że popełnię błąd. Jestem taka jak inne, to wiem na pewno. Matki, żony i kochanki. Kobiety w połowie życia. Mądrzejsze niż 20 lat temu, ale za to z bagażem doświadczeń. Pełne głęboko skrywanych tajemnic, o które nikt nas nie podejrzewa. Czasem tęsknię za czymś, czego nie potrafię nazwać, uśmiecham się do ludzi, chociaż w sercu mam bałagan. Może coś tracę, zyskując spokój.
Bardzo dbam, by nie padły słowa, których nie można wymazać. Nigdy jednak nie przyszło mi do głowy, jak niebezpieczne może być: „Cześć, co słychać”…”
Wydawnictwo: Filia
Data premiery: 27 kwietnia 2016 r.
Cena: 36,90 zł

9. “Ciemna strona miłości” Rafika Schami to oparta na prawdziwej historii saga dwóch skłóconych rodów syryjskich. Przez ponad sto lat – od końca Imperium Osmańskiego aż do lat siedemdziesiątych XX wieku, przez trzy pokolenia – obserwujemy sytuację w Syrii, kolejnych rządzących, konflikty między religiami, systemami politycznymi i ludźmi, struktury rodzinne i obyczajowe, codzienne życie ludzi na różnych szczeblach drabiny społecznej. Książka jest miejscami bardzo mocna i szokująca, miejscami pełna baśniowego wschodniego uroku. To dziewięćset stron fascynującej opowieści o intrygującym i nieznanym Wschodzie, pozwalającej zrozumieć również aktualne wydarzenia.
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 28 kwietnia 2016 r.

Oto moje propozycje. A co Wy wypatrzyliście ciekawego na kwiecień?

Share: