Wydawana przez wydawnictwo Prószyński i Spółka seria książek dla najmłodszych – „Wielcy i sławni” – przedstawia pasjonujące historie wybitnych naukowców, odkrywców, wynalazców, artystów czy najpotężniejszych umysłów. Poprzez czytanie ciekawych opowieści, urozmaiconych pięknymi rysunkami dzieciaki w ciekawy sposób mogą chłonąć wiedzę, nie zasypiając z nudy nad plikiem kartek pełnych dat i suchych informacji.
Chcesz wyruszyć razem ze swoją pociechą w fascynującą podróż do świata renesansu, wielkiej sztuki i najpiękniejszych obrazów? Nic prostszego, wystarczy przeczytać „Kim był Leonardo da Vinci?”.

Niektórzy są bardzo utalentowani… ale nikt nie może równać się z Leonardem da Vinci. W jego epoce nie brakowało geniuszy. Leonardo jednak wyróżniał się wśród nich…

kim byłNa początku czytelnik ma okazję zaprzyjaźnić się z małym chłopcem, utalentowanym chłopcem, podróżować z nim do krainy dorastania, szanować i doceniać jako dorosłego, aż w końcu podziwiać jako staruszka i wybitnego artystę. Leonardo może stać się więc przyjacielem, mentorem, wzorem do naśladowania, idolem.
Autorka opisuje życie wielkiego geniusza od trudnego i dość samotnego dzieciństwa, poprzez rozkwit jego kariery, aż po późną starość i w końcu śmierć. Nie jest to jednak opis banalny, a bogaty w wiele ciekawostek dotyczących życia wielkiego geniusza, twórczości i dzieł, nad którymi  pracował, a których niejednokrotnie nigdy nie dokończył. Poza ciekawostkami, uzupełniającymi je rysunkami i kawałkiem renesansowej historii, znajdziecie tutaj również mnóstwo cytatów z dziennika Leonarda, których nie powstydziłby się nawet wybitny znawca twórczości da Vinciego, które udowadniają nam, że ten myślą wyprzedził swoją epokę aż o kilkaset lat. Zdecydowanie ciekawe dla dzieci może okazać się to, że niektóre pomysły, na które wpadł Leonardo zostały zrealizowane dopiero w XVII wieku! Jest tutaj też mnóstwo rozważań na temat pochodzenia „Mona Lisy” czy „Damy z Łasiczką”. Trafnie opisana jest rywalizacja pomiędzy Leonardem a Michałem Aniołem, nocne eskapady Leonarda w celu poznania fizjologii ludzi i zwierząt, jego próby stworzenia encyklopedii, i wiele, wiele innych… Pojawiają się również rozdziały uzupełniające, które pokazują czytelnikowi kawałek renesansowego świata: jak robiło się farby, skąd pozyskiwano barwniki, dlaczego freski Leonarda były mało wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, jakie cechy posiadał człowiek renesansu, jak wyglądała „drabina” kariery w pracowni artystycznej. Na ostatnich kartach książki zapisane są daty i najważniejsze wydarzenia z życia Leonarda.

„Kim jest Leonardo da Vinci?” to świetnie przedstawiona historia życia wielkiego malarza, rysownika, inżyniera, biologa, wynalazcy i miłośnika muzyki. To krótka, ale niesamowicie wciągająca książka, kompendium wiedzy i przede wszystkim dobra zabawa. Treść książki bardzo szybko zapada w pamięć, co jest tym bardziej ważne dla młodego, otwartego na świat czytelnika. Rozdziały są poukładane w taki sposób, że w dowolnej chwili książkę można odłożyć i wrócić do niej za jakiś moment, nie tracąc nic z lektury. To świetna zachęta do czytania i nauki.

Share: